Pravidlá v tepelnej energetike sa budú meniť, zjednodušia sa procesy a zefektívni sa kontrola ceny

Teplo, kúrenie, radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zákon o tepelnej energetike sa bude meniť. Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona, ktorú do pléna predložili poslanci Karol Galek (SaS) a Tomáš Šudík (OĽaNO).

Nové zdroje tepla

Poslanci sú presvedčení, že novela teplárenského zákona zjednoduší povoľovacie procesy pri výstavbe nových zdrojov tepla využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energií alebo odpadové teplo.

„Návrh bude súčasne chrániť od odpájania tie účinné systémy centralizovaného zásobovania teplom (CZT), ktoré už dnes využívajú obnoviteľné zdroje energie v podiele 65 % a viac,“ dodali poslanci.

Efektívna verejná kontrola

Ďalším cieľom novely zákona je zapojenie mestských častí v Bratislave a v Košiciach do plánovania a tvorby koncepcií rozvoja tepelného hospodárstva na území mestských častí. Mestské časti budú môcť viac kontrolovať pri cenotvorbe dodávateľov tepla, ktorí v mestách a obciach zabezpečujú zásobovanie obyvateľstva teplom.

„Význam efektívnej verejnej kontroly zo strany volených zástupcov občanov na komunálnej úrovni narastá v čase krízy a v situácii, keď sa významná časť koncových cien dotuje z verejných zdrojov,“ konštatovali poslanci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekTomáš Šudík
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita