Opoziční poslanci z liberálnej SaS navrhujú podporovať “zelenú“ elektrinu zo štátneho rozpočtu.
Ani posledná schôdza parlamentu pred letnými prázdninami sa nezaobíde bez energetických tém. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na júnovej schôdzi rozhodnú v prvom rade o vládnej novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú nepodpísal prezident SR Andrej Kiska. Prezident vo svojom rozhodnutí poukázal na dve oblasti schválených zákonných zmien, ktoré podľa neho zásadne oslabia nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri cenovej regulácii.
Hlave štátu sa nepozdáva, že predsedu úradu už nemá vymenúvať a odvolávať prezident SR ale vláda, čím sa ešte viac stane predseda úradu závislým na vláde a jej politickom tlaku. Prezidentovi taktiež v regulačnej novele prekáža, že účastníkom konania vo vybraných cenových konaniach bude aj Ministerstvo hospodárstva SR alebo Ministerstvo životného prostredia SR.
Európska smernica
Poslanci v druhom čítaní prerokujú vládnu novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Do slovenskej legislatívy by sa mala transponovať európska smernica týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív. Cieľom smernice je urýchliť využívanie biopalív takzvanej druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo.
Podpora zo štátneho rozpočtu
Opoziční poslanci za SaS Jana Kiššová a Karol Galek tiež predložili do parlamentu novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Hlavným cieľom ich novely je úprava spôsobu financovania nákladov systému podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla a nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, a to formou ich prenesenia na štátny rozpočet.
„Reagujeme na súčasnú neúmernú finančnú záťaž systému podpory výroby “zelenej“ elektriny a nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktorá sa v celom rozsahu prenáša do koncových cien elektriny pre domácnosti ale aj podnikateľských subjektov. Celé náklady na financovanie systému podpory by mali byť hradené zo štátneho rozpočtu, z kapitoly Ministerstva hospodárstva SR, prostredníctvom dotácie,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.
Ochrana lesov
Zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby chce meniť aj poslanec OĽaNO Ján Budaj. Ten vo svojej novele navrhuje zrušiť dotovanie spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu. „Ide o čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. Nepomer medzi produkciou a spotrebou energetickej dendromasy vedie priamo k ohrozeniu lesov. Nepochopiteľne štedré dotácie vyhnali cenu lesnej štiepky na výšku okolo 58 eur za tonu, čo urobilo spracovanie akýchkoľvek foriem dreva ekonomicky nezaujímavým,“ myslí si poslanec.