Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nakoniec schválili povinný repowering pri podpore zelenej elektriny. Niektorým veľkým výrobcom elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sa tak predĺži podpora zo súčasných 15 rokov o ďalších päť rokov, ale bez jej navýšenia. Trojica koaličných poslancov, Ján Kremský (OĽaNO), Radovan Kazda (SaS) a Milan Vetrák (OĽaNO) však na záver svojím pozmeňujúcim návrhom povinný repowering zmiernili.
Musia dokazovať regulačnému úradu
Repoweringu sa tak nemusia zúčastniť tí výrobcovia zelenej elektriny, ktorí nebudú vedieť prevádzkovať svoju elektráreň v predĺženej päťročnej dobe podpory. Výrobca zelenej elektriny však neschopnosť vyrábať podporovanú elektrinu ďalších päť rokov musí regulačnému úradu dokázať, pričom musí ísť o dôvody ním nezavinené.
Repowering pri podpore zelenej elektriny má viacero „háčikov“, upozorňujú právnici
Spomínaní koaliční poslanci presadili v pléne ešte jeden dôležitý pozmeňujúci návrh pri repoweringu. Výrobcom zelenej elektriny, ktorí či už dobrovoľne alebo povinne príjmu repowering, štát pôvodne garantoval uznať ako ekonomicky oprávnené náklady na rekonštrukciu a modernizáciu svojej elektrárne investície do maximálnej výšky 10 %. Po schválení pozmeňujúceho návrhu to bude po novom do výšky 15 %.
Novela zákona o podpore OZE a KVET
Povinný repowering prináša novela zákona o podpore OZE a KVET, ktorú poslanci vo štvrtok definitívne schválili. Povinný repowering sa má týkať výrobcov zelenej elektriny, ktorí za predchádzajúci kalendárny rok dosiahli priemernú výšku doplatku najmenej 150 eur za megawatthodinu a celkovú výšku doplatku najmenej 75-tisíc eur. Pôvodne sa predpokladalo, že pôjde o niečo vyše 440 zariadení, primárne slnečných elektrární. Štát tak chcel vďaka repoweringu ročne ušetriť 70 miliónov eur. Po schválení spomínaného pozmeňujúceho návrhu koaličných poslancov sa až koncom roka uvidí, pre koľkých výrobcov zelenej elektriny zostane repowering povinný, a koľko teda v konečnom dôsledku štát ušetrí.
Ministerstvo sa nebráni diskusii o zmenách pri repoweringu, kroky výrobcov elektriny sú však pre nich zarážajúce
Viacerí výrobcovia zelenej elektriny protestovali proti povinnému repoweringu. Hovorili o jeho protiústavnosti, vyhrážali sa medzinárodnými arbitrážami. Právnici upozorňovali, že novela zákona o podpore zelenej elektriny má viacero „háčikov“. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví novelu pripravilo, však protiústavnosť novely odmietalo a medzinárodných arbitráži sa neobávalo.