Zákonodarcovia prerokujú v prvom čítaní aj napríklad novelu zákona o tepelnej energetike. Spotrebitelia si na základe nových pravidiel budú musieť do konca roka 2016 nainštalovať určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla aj v budovách s centrálnym zdrojom tepla, a to na vlastné náklady.
Poslanci v utorok zasadnú prvýkrát v tomto roku do poslaneckých lavíc. Počas 29. schôdze Národnej rady SR ich čaká 67. bodov programu. Zákonodarcovia okrem iného prerokujú v prvom čítaní aj napríklad novelu zákona o tepelnej energetike. Spotrebitelia si na základe nových pravidiel budú musieť do konca roka 2016 nainštalovať určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla aj v budovách s centrálnym zdrojom tepla, a to na vlastné náklady. Podľa Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktoré predkladalo návrh novely, sa tým má zvýšiť energetická efektívnosť a pre spotrebiteľov sa majú znížiť celkové náklady na teplo. Tejto povinnosti sa vyhnú iba budovy s podlahovou plochou menšou ako 500 metrov štvorcových. V praxi teda nebude nevyhnutné byty v bytových domoch s počtom bytov zhruba do desať vybaviť určenými meradlami alebo pomerovými rozdeľovačmi tepla.
Poslanci vládneho Smeru-SD pripravili sériu zmien, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku a cez nariadenie vlády a nemala by prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. Komplex zmien by sa mal do praxe zaviesť najmä cez novelu Občianskeho zákonníka, ale aj ďalších piatich zákonov. Ako pri predstavovaní návrhov uviedli poslanci Smeru-SD Otto Brixi a Anton Martvoň, zmeny by sa mali dotýkať aj poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy.
Balík zákonov, ktoré by mali zabezpečiť, aby v spotrebiteľských zmluvách týkajúcich sa predovšetkým spotrebiteľských úverov boli stanovené férové zmluvné podmienky, predložili aj nezaradení poslanci Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý. Novela Občianskeho zákonníka, novela exekučného zákona a novela zákona o rozhodcovskom konaní majú zároveň zabezpečiť férové konanie a férové rozhodovanie o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv. „Vieme, že veľkým problémom je, že na Slovensku sa rozmohli rôzne satelitné rozhodcovské súdy, ktoré pôsobia ako keby popri niektorých nebankových subjektoch, sú vážne pochybnosti o tom, či rozhodujú férovo, nezávisle a spravodlivo a potom nakoniec aj tak súdy v rámci exekučných konaní sa musia nanovo týmito spormi zaoberať,“ vysvetlila Žitňanská. Preto s Beblavým presadzujú, aby v spotrebiteľských sporoch od začiatku rozhodovali všeobecné súdy.
Národnú radu čaká aj voľba Správnej rady TASR a voľba predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.