Mestu sa koncom roka skončí zmluva so spoločnosťou Veolia Energia Poprad, nepredĺži ju, mesto prevezme zodpovednosť za výrobu tepla.
Mesto Poprad bude teplo pre 14-tisíc popradských domácností od budúceho roka vyrábať a dodávať vo vlastnej réžii, rozhodli o tom dnes popradskí poslanci počas mimoriadne zvolaného zasadnutia mestského zastupiteľstva. Postarať by sa o to mala mestská Popradská energetická spoločnosť (PES), s. r. o., ktorej zriadenie schválili poslanci počas aprílového zastupiteľstva. Spoločnosti Veolia Energia Poprad, a. s., sa 31. decembra tohto roka končí dvadsaťročná nájomná zmluva. Poslanci dnes zvažovali tri možnosti, ako zabezpečiť pre Popradčanov plynulú výrobu a rozvod tepla a teplej úžitkovej vody (TÚV), cieľom bolo nájsť čo najefektívnejšie a najvýhodnejšie riešenie. Okrem možnosti výroby tepla cez vlastnú spoločnosť sa hovorilo aj o predĺžení zmluvy so spomínanou spoločnosťou či výbere iného prevádzkovateľa centrálneho zásobovania teplom a TÚV súťažou.
Spoločnosť Veolia Energia Poprad, a. s., v ktorej mesto ovláda 25 percent akcií, ešte v novembri minulého roka predložila mestu návrh projektu na predĺženie zmluvy o nájme nehnuteľností a technologických zariadení. Popradský primátor Jozef Švagerko však dnes podporil návrh vyrábať teplo pre ľudí v réžii mesta. „Nebolo jednoduché rozhodnúť sa. Rozhodol som sa nepodpísať predĺženie zmluvy so spoločnosťou Veolia. Riešim teda možnosť, aby sme si dokázali zabezpečiť teplo vlastnou stopercentnou mestskou firmou. Všetko má svoje výhody i nevýhody, má to svoje riziká, ale myslím si, že keď to dokážu iné okolité okresy, mohlo by sa nám to podariť,“ povedal počas zastupiteľstva primátor.
Poslanec Štefan Pčola dnes vyčítal primátorovi, že budúcnosťou výroby tepla pre Popradčanov sa mesto začína zaoberať až teraz v máji. Podľa jeho slov ide o riešenie situácie na poslednú chvíľu, keď má mesto už len mesiac na vypovedanie zmluvy s Veoliou, a to do 30. júna. Zaujímalo ho, prečo sa neprijali kroky k verejnému obstarávaniu už po nástupe nového vedenia, aby mohli poslanci porovnávať rôzne ponuky od iných firiem a mestskej spoločnosti. Reagoval tak na ďalšiu možnosť, a to je výber nového prevádzkovateľa na základne verejného obstarávania. V materiáloch k zastupiteľstvu sa však uvádza, že v takomto prípade by išlo podľa mesta o nadlimitnú zákazku, proces verejného obstarávania by bol aj administratívne a časovo náročný, čo by mohlo viesť k riziku nezabezpečenia služby k 1. januáru 2017. „Musím povedať, že mi chýba konkrétny projekt, čísla, ktoré by ma mali presvedčiť o tomto riešení, stále tu hovoríme o zámere, ale nebolo tu počuť niečo o garanciách, ktoré by nám tento model priniesol,“ skonštatoval Pčola. Primátor dnes verejne vyhlásil, že v popradskej spoločnosti bude stanovená dozorná rada zložená z odborníkov a zástupcov z poslancov, ktorá bude dohliadať na jej činnosť.
Ľuboš Kertész, predseda predstavenstva spoločnosti Veolia Energia Poprad, dnes spochybnil rozhodnutie mesta ukončiť spoluprácu. Podľa jeho slov je cena tepla v Poprade jednou z najnižších na Slovensku. „Neevidujeme žiadne výhrady, ani reklamácie od mesta či jeho obyvateľov,“ dodal. Spochybnil, že by nová firma priniesla nižšie ceny. „Ponúkli sme mestu predĺženie nájomnej zmluvy o ďalších dvadsať rokov s konkrétnym plánom technického rozvoja mesta, vybudovanie 269 domových odovzdávacích staníc tepla, rekonštrukciu tepelných rozvodov za predizolované potrubia v celkovej výške zhruba 14 miliónov eur s DPH, z toho mestský podiel by bol asi tri milióny eur, zvyšok by dala firma,“ povedal. Spoločnosť tiež podľa jeho slov mestu ponúkla balík vo výške 500-tisíc eur, ako nájomné vyplatené dopredu. Práve tieto financie by podľa jeho slov mohlo mesto použiť na rozbeh PES, ktorá bola zriadená na realizáciu projektov úspor energií. Kertész sám jej zriadenie v apríli podporil.
Mesto Poprad sa rozhodlo založiť svoju vlastnú energetickú spoločnosť ešte v apríli tohto roka. Cieľom je podľa mesta koncepčné riešenie energetiky na území mesta. „Celkové ročné náklady na energie, rátame tam elektrinu, plyn, dodávku tepla, sú na úrovni takmer 1,6 milióna eur, toto číslo vieme znížiť o päť až 10 percent. Mohli by sme ušetriť ročne aj 160-tisíc, vieme, kam by sme ich mohli investovať,“ uviedol vtedy popradský viceprimátor Igor Wzoš. Podľa jeho slov, ak by sa mesto venovalo tejto téme skôr, ušetriť mohlo až milióny.