Štart komerčného využitia plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom je naplánovaný na 1. január budúceho roka.
Slovensko by malo mať už onedlho k dispozícii ďalšiu trasu, ktorou by vedelo dopraviť plyn. Ide o plynovodné prepojenie s našim južným susedom. Naši odberatelia by sa tak mohli dostať aj k LNG plynu dovezeného tankermi do Chorvátska. Už v tomto roku by sa malo začať s testovaním plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom. „Testovacia prevádzka novovybudovaného prepojenia začne najneskôr v druhej polovicu tohto roku,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan.
V prevádzke už budúci rok
Štart komerčného využitia plynovodu je podľa Eustreamu naplánovaný na 1. január budúceho roka. Maďarský premiér Viktor Orbán podľa Budapest Business Journal po mimoriadnom summite Európskej únie vyhlásil, že plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude hotové ešte pred koncom marca tohto roku. Taktiež potvrdil, že v plnej prevádzke by malo byť plynovodné prepojenie od 1. januára budúceho roka. Výstavba plynovodu na slovenskej strane je prakticky dokončená. „Potrubie je už naplnené plynom,“ dodal Chuguryan. Eustream teraz čaká na dokončenie výstavby na maďarskom území, aby sa mohli plynárenské sústavy oboch krajín spojiť. „Práce na slovenskej strane boli ukončené presne v súlade s harmonogramom,“ konštatoval Chuguryan.
O plynovod bol záujem
Využívať plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom chcelo viacero spoločností. Do takzvaného Open Season o využitie prepravných kapacít plynovodného prepojenia, ktorý uskutočnil slovenský prepravca plynu v roku 2010, sa prihlásilo viacero spoločností zo šiestich krajín. Tí chceli plynovod využívať od piatich až po dvadsať rokov. Ich kumulatívne požiadavky na prepravnú kapacitu predstavovali asi 20 miliárd metrov kubických za celé obdobie v smere zo Slovenska do Maďarska.
Plynovod podporila aj únia
Plánovaný obojsmerný plynovod bude mať ročnú kapacitu päť miliárd kubických metrov. Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Plynovod vyšiel spolu s kompresorovou stanicou, ktorá je vybudovaná na maďarskej strane, na približne 160 miliónov eur. Únia projekt podporila v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur. Prepojenie je dlhé 115 kilometrov, z čoho 95 kilometrov sa nachádza na území Maďarska a 20 kilometrov na Slovensku. Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.