Plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom na dne Baltského mora, sa podľa niektorých europoslancov nikdy nemal dostavať. Jeho projekt sa ale najnovšie aj s požehnaním zo strany Spojených štátov amerických dostáva do finále. Europoslanci to uviedli pre agentúru SITA.
Podľa Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP) dohoda o jeho dostavbe ukazuje, aké dôsledky prinášajú náhle a nepremyslené politické rozhodnutia v oblasti energetickej politiky.
Plynovod je zlou správou
„Ak by v minulom desaťročí Nemecko neodstavilo všetky jadrové elektrárne, Nord Stream 2 by dnes nebol komerčne zaujímavou témou,“ domnieva sa europoslanec.
Bilčík dodáva, že z pohľadu bezpečnostných a geopolitických záujmov strednej Európy a Slovenska je plynovod zlou správou.
Dohoda o plynovode Nord Stream 2 je dobrá správa, Kremský však vidí aj nedostatky
„USA a Nemecko svojou dohodou preberajú kľúčovú zodpovednosť za bezpečnosť a stabilitu Ukrajiny a za pokračovanie tranzitu ruského plynu aj cez územie Slovenska,“ uviedol.
Dosiahnuť sa to podľa neho dá silnou spoločnou európskou politikou voči Rusku, ktoré svoje energetické zdroje dlhodobo využíva ako zbraň proti Ukrajine.
Štefanec čakal razantnejší postup
Pre Ivana Štefanca (KDH/EPP) sú súčasné ústupky zo strany USA voči plynovodu čiastočným sklamaním.
Europoslanec uvádza, že zo strany novej americkej administratívy čakal razantnejší postup voči tomuto projektu. Chápe pritom rozhorčenie Ukrajiny a Poľska a vníma dopady aj na Slovensko.
„Ako pozitívum vnímam istú brzdu v podobe vyhlásenia, že ak Rusko bude plynovod využívať ako politickú zbraň, nastúpia zo strany USA a Nemecka sankcie,“ uviedol. Pomohlo by podľa neho, ak by boli aj vopred presnejšie špecifikované.
Nezmysel v čase klimatickej krízy
Podľa Martina Hojsíka (PS/RE) je plynovod v čase klimatickej krízy, ktorá prerastá v klimatickú katastrofu nezmyslom.
Navyše v čase, keď aj sama nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že Nemecko neurobilo dosť pre riešenie klimatickej krízy.
Merkelová vidí dohodu o plynovode Nord Stream 2 ako dobrú aj pre Ukrajinu
Hojsík dodáva, že plynovod predstavuje pre Ukrajinu len krátkodobé strategické riziko. „Som presvedčený, že tlak verejnosti na riešenie klimatickej krízy spôsobí masívny nárast obnoviteľných zdrojov energie. Až natoľko, že postupne sa projekt Nord Stream 2 stane stratovým,“ uviedol.
Budúcnosť Ukrajiny je podľa neho v tom, že bude exportovať elektrinu, prípadne vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov a stratí závislosť od Ruska.
Dohoda je krokom späť
Podľa Michala Wiezika (Spolu/EPP) je dohoda medzi USA a Nemeckom o dostavbe plynovodu krokom späť pri napĺňaní cieľov Parížskej klimatickej dohody a Európskeho ekologického dohovoru.
„Prichádza práve v období, keď má byť všetko úsilie na oboch stranách vynaložené na ukončenie podpory fosílnym zdrojom energie. Žiaľ, je to dôsledok energetickej politiky Nemecka, ktoré sa do tejto pozície dostalo po náhlom odstavení svojho atómového programu,“ tvrdí europoslanec.
Dodáva, že tento krok podkopáva postavenie Európskej únie ako lídra v klimatickej politike.
Dokončenie bez ďalších sankcií
Spojené štáty a Nemecko uzavreli dohodu, ktorá umožní dokončenie kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 bez uvalenia ďalších amerických sankcií.
Námestníčka amerického ministra zahraničia pre politické záležitosti Victoria Nuland povedala Kongresu, že vlády ešte v stredu predstavia detaily dohody.
Korčok ocenil dohodu medzi USA a Nemeckom o plynovode Nord Stream 2, víta aj ich podporu Ukrajiny
Jej zámerom je riešiť obavy USA a stredoeurópskych a východoeurópskych krajín o dopade plynovodu, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Baltské more do Nemecka.
Proti sú Poliaci aj Ukrajinci
Proti plynovodu ostro vystupujú nielen členovia oboch strán v Kongrese, ale aj Ukrajina a Poľsko, podľa ktorých oslabí energetickú bezpečnosť Európy.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, rovnako ako vláda jeho predchodcu, je tiež proti plynovodu, ale trvá na tom, že sankcie ho nezastavia.
Nuland povedala senátnemu výboru pre zahraničné záležitosti, že Washington a Berlín sa zaviazali uvaliť sankcie na Rusko a nemecké spoločnosti, ak by Moskva ropovod využila ako politickú zbraň.