Na nasledujúci plynárenský rok si objednali prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska. Celkovo by sa malo prepraviť viac ako 2,7 miliardy metrov kubických plynu za rok.
Slovensko-maďarskému plynovodu zrejme po piatich rokoch od jeho sprevádzkovania skončí obdobie “sucha“. Ako informovali slovenskí plynári na svojej internetovej stránke slovgas.sk, v pravidelnej aukcii ročných kapacít zo začiatku tohto mesiaca si účastníci trhu rezervovali na nasledujúci plynárenský rok prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska. Celkovo by sa malo prepraviť viac ako 2,7 miliardy metrov kubických za rok. „V menších objemoch boli kapacity rezervované aj na ďalšie obdobie,“ informovali plynári.
Zatiaľ bez výraznejšieho využitia
Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, využitie slovensko-maďarského plynovodu bolo len minimálne. Vo väčšine mesiacov od roku 2015 sa neprepravil ani kubík zemného plynu. Výnimkou bol tohtoročný jún, keď sa plynovodom prepravilo od 1,2 do 1,5 milióna metrov kubických plynu denne. Plynovod ožil aj v marci 2016. Počas tohto mesiaca sa prepravilo denne 530 tisíc kubíkov plynu.
Slovenská spoločnosť Eustream stále verí, že slovensko-maďarské plynovodné prepojenie má budúcnosť. Vidí v ňom dôležitú a perspektívnu súčasť strategickej infraštruktúry, ktorá prispeje k celkovej stabilite a posilneniu bezpečnosti dodávok v stredoeurópskom regióne. Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude zrejme viac využívané po dobudovaní plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Z Poľska budú potom môcť totiž dodávatelia ponúknuť svojim zákazníkom aj LNG plyn. Plynovod by mal byť podľa odborníkov viac využívaný aj v prípade rôznych krízových situácií.
Plynovod otvorili pred štyrmi rokmi
Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla 2015. Plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.
Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.