Opoziční poslanci tvrdia, že v treťom bloku sa vyrába elektrina aj napriek nesplneným emisným limitom.
Opozičná strana SaS zvoláva mimoriadny parlamentný hospodársky výbor pre Elektráreň v Novákoch. Predsedníčka výboru Jana Kiššová (SaS) totiž tvrdí, že v prevádzke je aj nerekonštruovaný tretí blok nováckej tepelnej elektrárne. „Bloky jeden a dva prešli v roku 2015 technologickou obnovou za 40 miliónov eur. Bloky tri a štyri sa Slovenské elektrárne rozhodli radšej natrvalo odstaviť. Tretí blok nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia. Teda aspoň nie je možné ich vypátrať na miestach, kde majú byť zverejnené,“ uviedla na pondelňajšej tlačovej besede Kiššová.
Ohrozujú zdravie ľudí?
Poslankyňa a tímlíderka strany SaS pre životné prostredie Anna Zemanová uviedla, že pre neplnenie emisných limitov bola prevádzka tretieho a štvrtého bloku povolená len v obmedzenom režime do konca minulého roka. „Nedodržiavanie podmienok je sankcionované od tisíc do 333 tisíc eur. Okrem toho, elektrárne budú musieť platiť poplatok za zvýšené emisie. Zrejme sa to niekomu oplatí aj pri najvyššej pokute,“ dodala Zemanová s tým, že elektrárne Nováky spustením odstavených kotlov do prevádzky ohrozujú životné prostredie a zdravie ľudí.
Blok v prenájme baní
Slovenské elektrárne, ktoré vlastnia tepelnú elektráreň v Novákoch tvrdia, že v treťom bloku sa elektrina nevyrába, prebiehajú v ňom testovania zariadení, a aj to nie v ich réžii. „Naša spoločnosť prenajala blok číslo tri elektrární Nováky spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza na účely testovania mobilného odsírovacieho zariadenia. Na tento účel boli vydané aj príslušné povolenia štátnych orgánov,“ uviedol slovenským dominantný výrobca elektriny vo svojom stanovisku.
Vidí za tým šéfa baní
Podľa poslanca za SaS Karola Galeka prevádzka tretieho bloku v Novákoch vyhovuje najmä Hornonitirnaskym baniam Prievidza, ktoré sú jediným dodávateľom uhlia na výrobu elektriny v Novákoch. „Jediný, komu na pálení domáceho uhlia môže záležať, je riaditeľ Hornonitrianskych baní Peter Čičmanec,“ myslí si Galek.