Najvýznamnejšie z investičných projektov uskutočnených počas odstávky sa týkali vylepšení na zvládnutie ťažkých havárií a tiež postfukušimských opatrení.
Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, ukončili opätovným prifázovaním generátorov k elektrickej sieti v utorok 28. októbra generálnu odstávku 2. bloku Atómových elektrární Mochovce. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Janka Burdová. „Táto strednodobá odstávka bola ostatnou v tohtoročnom pláne generálnych odstávok slovenských atómových elektrární. Zvláštnosťou strednodobej odstávky je kontrola tlakovej nádoby reaktora, ktorá sa robí raz za 8 rokov,“ priblížila.
Odstávky a opravy sú podľa Burdovej štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a uskutočňujú sa ako dlhodobo plánovaný proces. Príprava každej odstávky sa začína s 20-mesačným predstihom. „Na druhom bloku Atómových elektrární Mochovce šlo už o trinástu generálnu odstávku, tentoraz však aj s úplným vyvezením paliva z reaktora i vnútroreaktorových častí kvôli tomu, že sa pridával ďalší systém na chladenie aktívnej zóny reaktora,“ vysvetlila.
Najvýznamnejšie z investičných projektov uskutočnených počas odstávky sa týkali vylepšení na zvládnutie ťažkých havárií (odtlakovanie primárneho okruhu, rušiča vákua v kontajnmente, núdzového zdroja chladiva, núdzového zdroja elektriny, dlhodobého odvodu tepla z primárneho okruhu) a tiež postfukušimských opatrení (mobilné zdroje napájacej vody do parogenerátorov). „Po zavezení nového paliva, ukončení montáže reaktora a plánovaných údržbových prácach na systémoch a zariadeniach a ich odskúšaní nasledovala po opätovnom nahriatí bloku tlaková skúška primárneho okruhu,“ uzavrela Burdová.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.