Minister hospodárstva Tomáš Malatinský hovorí napríklad o skupine ČEZ, ktorá by chcela kúpiť od Enelu 66-percentný podiel Slovenských elektrární.
Slovenská energetika sa asi po ročnej pauze znova vracia k téme možného predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý v súčasnosti vlastní talianska skupina Enel. Spôsobilo to vyjadrenie nového šéfa talianskeho energetického gigantu Francesca Staraceho. Ten v rozhovore pre média uviedol, že Slovenské elektrárne sú zaradené do portfólia spoločností, nad ktorými uvažujú, že ich predajú. Tento fakt potvrdil po stredajšom rokovaní slovenskej vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský. „Taliani zaradili Slovenské elektrárne do portfólia spoločností, ktoré môžu predať. Tých spoločností je dohromady za 11 miliárd a ambíciu majú predať majetok za 4 miliardy eur,“ povedal Malatinský.
Nie je to isté
Nie je teda isté, či sa Taliani rozhodnú predať práve Slovenské elektrárne, vďaka ktorým majú okrem iného prístup k jadru. „Enel pri niekoľkých príležitostiach upresnil, že aktíva na odpredaj ešte neboli identifikované,“ uvádza v stanovisku taliansky koncern. Definitívne by sa mal rozhodnúť, ktoré aktíva predá, do konca roka.
Ani minister Malatinský nevie zatiaľ nič o tom, že by sa Taliani rozhodli predať práve slovenského dominantného výrobcu elektriny. „Nám to v zásade ešte neoznámili. Ja mám stretnutie s novým šéfom Slovenských elektrární budúci týždeň,“ podotkol Malatinský.
ČEZ opäť v hre?
Média už špekulujú, že by sa k akciám Slovenských elektrární mohla dostať nejaká ruská energetická firma, keďže podnik podpísal s ruskou bankou Sberbank zmluvu o poskytnutí 870-miliónového úveru. Minister Malatinský nevylúčil, že by sa k elektrárňam mohla dostať ruská spoločnosť. „Je to investor ako každý iný a musíme sa pripraviť na to, že aj také diskusie môžu byť. Určite je to háklivá téma práve v tejto geopolitickej situácii, ale zatiaľ nemáme také embargá, že by ruské firmy nemohli investovať v Európe,“ povedal Malatinský, podľa ktorého sa neoficiálne rozpráva o viacerých firmách, ktoré by chceli Slovenské elektrárne získať. „Máme nejaké neoficiálne správy, ale kto v Ríme rokuje ťažko povedať. Dlhodobo sme mali informáciu, že potenciálny záujemcom môže byť ČEZ. Takže uvidíme,“ konštatoval Malatinský. Ďalších záujemcov, o ktorých sa hovorí, že by mohli získať o Slovenské elektrárne, však nechcel menovať.
Opatrní Česi
Česká energetická skupina ČEZ sa zatiaľ nechcela príliš vyjadrovať, či by mala alebo nemala o Slovenské elektrárne záujem. „O Slovenské elektrárne sme mali pred niekoľkými rokmi eminentný záujem, pretože vzájomné prepojenie aj vďaka spoločnej histórii v rámci jedného štátu dávalo zmysel. Slovenský trh nás zaujíma aj naďalej, ale ku konkrétnym možnostiam sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal pre náš portál hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová.
Taliani porazili Rusov aj Čechov
Taliansky Enel vstúpil do Slovenských elektrární v roku 2006. Počas vládnutia druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Vo finále výberového konania porazil firmu ČEZ a rusku firmu Inter RAO. Spoločnosť Enel ponúkla vláde za 66 % akcií elektrární najviac, 840 miliónov eur. ČEZ mal ponúknuť 690 miliónov eur a Inter RAO 547 miliónov eur.