O čom má byť energetická únia? Tu je 15 základných bodov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu

Prinášame zhrnutie z 15 bodov z návrhu stratégie energetickej únie z dielne Európskej komisie, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters. Návrh by mal byť publikovaný tento týždeň.

V čom má teda spočívať, podľa materiálu, ktorý zverejnila Reuters, Európska energetická únia?

1. Plná implementácia a striktné dodržiavanie existujúcej energetickej legislatívy je prvou prioritou k vybudovaniu energetickej únie.

2. EÚ musí posilniť bezpečnosť dodávok elektriny a lepšie manažovať túto bezpečnosť na celoeurópskej úrovni. Komisia navrhne legislatívu ohľadom bezpečnosti dodávok elektriny v roku 2016.

3. EÚ potrebuje diverzifikovať dodávky plynu a posilniť odolnosť voči ich výpadkom. Komisia bude navrhovať balíček zmien na zvýšenie odolnosti a diverzifikácie pri dodávkach plynu v rokoch 2015 až 2016 revíziou aktuálnych nariadení v oblasti dodávok plynu. Komisia pripraví komplexnú stratégiu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a jeho uskladnenie a komisia bude pracovať spoločne s členskými štátmi na rozvíjaní prístupu k alternatívnym dodávkam, vrátane južného plynového koridoru, Stredomoria a Alžírska, s cieľom znížiť existujúcu závislosť na jednotlivých dodávateľoch.

4. Medzivládne dohody by mali byť plne v súlade s európskou legislatívou a mali by byť transparentnejšie.

5. Správna infraštruktúra je predpokladom pre vybudovanie energetického trhu, integrujúc obnoviteľné zdroje a bezpečnosť dodávok. Komisia bude podporovať realizáciu významných infraštruktúrnych projektov. V roku 2015 komisia vytvorí fórum zamerané na infraštruktúru s cieľom hovoriť o pokroku v oblasti infraštruktúrnych projektov s členskými štátmi, združeniami regionálnej spolupráce a európskymi inštitúciami.

6. Integrácia obnoviteľných zdrojov na trhu a súčasný nekoordinovaný rozvoj mechanizmov kapacity v členských štátoch volá po revízii súčasného nastavenia trhu. Komisia navrhne nové nastavenie európskeho energetického trhu v roku 2015, po ktorom budú nasledovať v roku 2016 samotné legislatívne návrhy.

7. Regulačný rámec nastavený tretím energetickým balíčkom bude musieť byť ďalej rozvinutý, aby zabezpečil hladké fungovanie vnútorného energetického trhu pre ľudí aj firmy. Komisia prehodnotí regulačný rámec v rokoch 2015 a 2016 a navrhne vhodné opatrenia na posilnenie európskeho regulačného rámca.

8. Regionálny prístup k trhovej regulácii je dôležitou časťou posunu k plne integrovanému energetickému trhu v rámci celej Európskej únie.

9. Vyššia transparentnosť energetických nákladov a cien rovnako ako aj verejnej podpory zvýši integráciu trhu a identifikuje faktory, ktoré narúšajú vnútorný trh.

10. EÚ má nastavený cieľ dosiahnutia minimálne 27 % úspor energií do roku 2030. V roku 2015 a 2016 komisia prehodnotí všetkú relevantnú legislatívu súvisiacu s energetickou bezpečnosťou a ak to bude nevyhnutné, navrhne úpravy nevyhnutné na dosiahnutie cieľa v roku 2030.

11. Budovy majú obrovský potenciál pre zvýšenie energetickej efektívnosti. Dobudovanie súčasných budov na zvýšenie ich energetickej efektívnosti a plné využitie udržateľného vykurovania a chladenia priestorov zníži náklady EÚ na dovoz energií, posilní energetickú bezpečnosť a zníži náklady pre domácnosti a firmy.

12. EÚ potrebuje urýchliť zvyšovanie energetickej efektívnosti a dekarbonizácie v dopravnom sektore, jeho prechod na alternatíve palivá a integráciu energetických a dopravných systémov.

13. EÚ odsúhlasila klimatický a energetický rámec do roku 2030 na októbrovom zasadnutí Európskej rady. Tento rámec teraz musí byť implementovaný. EÚ bude ambiciózne prispievať k medzinárodným vyjednávaniam o klíme. Komisia navrhne legislatívu na dosiahnutie redukcií emisií skleníkových plynov odsúhlasených v októbri 2014 ako pre Systém obchodovania s emisiami tak aj pre sektory, ktoré sú mimo tohto systému.

14. EÚ súhlasila s cieľom minimálneho zastúpenia obnoviteľných zdrojov na úrovni 27 % do roku 2030. Komisia navrhne nový balíček pre obnoviteľné zdroje energií v rokoch 2016 až 2017. Bude obsahovať nové politiky pre udržateľnú biomasu a biopalivá ako aj legislatívu na zabezpečenie toho, že cieľ pre rok 2030 bude dosiahnutý nákladovo efektívnym spôsobom.

15. EÚ potrebuje rozvinúť svoje stratégie vývoja do budúcnosti, ako aj stratégiu energetických a klimatických výskumov a inovačné stratégie, aby si udržala pozíciu technologického lídra a rozšírila svoje exportné príležitosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia