Novela zákona o podpore OZE bola najväčšou zmenou v energetike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina elektrické vedenie VSD
Ilustračné foto. VSD

Rok 2019 bude podľa hovorkyne VSD Andrey Danihelovej prevažne prechodným obdobím, počas ktorého sa trh musí pripraviť na zmenené podmienky.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) považuje za najvýznamnejší okamih v minulom roku prijatie veľkej novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE). „Po tejto novele dlhodobo volali takmer všetci účastníci trhu s elektrinou. Táto veľká zmena bude mať dopad na tento a ďalšie roky. Rok 2019 bude prevažne prechodným obdobím, počas ktorého sa trh musí pripraviť na zmenené podmienky,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Pribudnú povinnosti

Pre výrobcov poberajúcich podporu je podľa nej zmien minimum, no pribudnú alebo sa zmenia niektoré ich povinnosti. „Čo sa týka povinného výkupu elektriny na straty, prevzatia zodpovednosti za odchýlku a vyplácania doplatku, ostáva všetko v tomto roku po starom. Čo sa však určite očakáva, je určenie nového subjektu, ktorý bude vykupovať vyrobenú elektrinu od začiatku roka 2020,“ dodala Danihelová s tým, že pre rok 2020 bude potrebné uzatvoriť nové zmluvy o výkupe s daným výkupcom. „Taktiež bude potrebné uzatvoriť nové zmluvy o vyplácaní doplatku so zúčtovateľom podpory, ktorým od roku 2020 bude OKTE,“ doplnila.

Podľa novely zákona o podpore OZE sa taktiež mení termín dokedy výrobca môže oznámiť, že si na nasledujúci kalendárny rok bude alebo nebude uplatňovať podporu vo forme výkupom elektriny výkupcom elektriny za cenu vykupovanej elektriny. Uvedené zákon formuluje ako možnosť zmeny uplatnenia podpory, a teda výrobca môže oznámiť, že si budúci rok nebude uplatňovať výkup elektriny (v prípade ak si aktuálne takúto podporu uplatňuje) a vice versa, že si podporu výkupom elektriny uplatňovať bude (ak si ju aktuálne neuplatňuje a spĺňa podmienky na priznanie tejto podpory). Možnosť zmeny zákon pripúšťa každoročne do 31. januára a oznamuje sa zúčtovateľovi podpory. V prípade, ak je výrobca nečinný a možnosť zmeny nevyužije, zo zákona ostáva v aktuálnom systéme podpory.

Musia uzatvoriť zmluvy

Výrobcovia elektriny, ktorí v súčasnosti nemajú uzatvorenú zmluvu o prístupe do sústavy, tak budú musieť urobiť do konca marca tohto roku. „Tento dátum takisto platí pre úpravu už v súčasnosti platných zmlúv u výrobcov, ktorí takúto zmluvu dnes majú. Naša firma aktívne osloví všetkých výrobcov na jej distribučnom území, aby na túto povinnosť nezabudli,“ uviedla Danihelová.

Dôvody obmedzenia pripájania nových zdrojov do distribučnej sústavy s inštalovaným výkonom nad 10 kilowattov zatiaľ pretrvávajú a platí tak aj v tomto roku až do času, kedy pominú dôvody jeho zavedenia. „V novom roku by však malo prísť aspoň k čiastočnej zmene. Očakáva sa, že Ministerstvo hospodárstva SR najneskôr do konca februára zverejní dostupnú kapacitu pre pripájanie nových zdrojov, na základe čoho začneme opätovne prideľovať kapacitu novým žiadateľom až do výšky naplnenia uvoľnenej kapacity pre našu firmu,“ konštatovala Danihelová.

„Čierni“ výrobcovia

Nová legislatíva zaviedla aj pojem neoprávnenej dodávky elektriny do sústavy. „Cieľom tejto úpravy je urobiť poriadok vo vzájomných zmluvných vzťahoch a vysporiadať sa aj s mnohými načierno postavenými zdrojmi, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie všetkých užívateľov sústavy. Výrobcovia, ktorí naplnia niektorú z podmienok neoprávnenej dodávky elektriny do sústavy, musia počítať aj s tým, že ich od sústavy odpojíme, bez nároku na náhradu škody,“ uzavrela Danihelová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná