Nord Stream 2 ohrozí Slovensko aj Ukrajinu, tvrdí analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Marčan
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan vEnergetike.sk

Podľa analytika z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana je tento projekt zlou správou tak pre Slovensko, ako aj pre Ukrajinu.

Spustenie projektu plynovodu Nord Stream 2 je zlou správou, a to nielen pre možný pokles príjmov Slovenska z poplatkov za tranzit ruského plynu do Európy. Tento projekt taktiež podľa analytika z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana zároveň otvára otázku postoja Európskej únie k Ukrajine. „Pre Ruskú federáciu bude totiž jednoduchšie odstaviť prepravu plynu cez územie Ukrajiny, čo pre Moskvu predstavuje významnú ekonomickú páku. Pre Ukrajinu by totiž mohli byť príjmy z tranzitu veľmi významným zdrojom príjmov potrebných na obnovu krajiny po vyriešenie dnešnej situácie,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Marčan.

Eustream sleduje ďalší vývoj

Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje prepravný plynovod cez Slovensko, pozorne sleduje vývoj tohto projektu. „Aj keď finálna podoba projektu nie je jasná, pri deklarovaných objemoch je možné očakávať, že realizácia projektu umožní úplné obídenie ukrajinskej trasy s možnými vážnymi následkami na energetickú bezpečnosť Európskej únie,“ uviedol hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Projekt rozšírenia Nord Streamu v oznámenej podobe podľa Eustreamu nezvyšuje ale znižuje energetickú bezpečnosť Európy a objem disponibilných prepravných tras. „Plne nahradenie ukrajinskej trasy povedie k postupnému nevyhnutnému zániku ukrajinského systému, ktorý svojou kapacitou prevyšujúcou 140 miliárd metrov kubických ročne predstavuje trojnásobne vyšší objem, ako by bola kapacita nového Nord Streamu,“ dodal Chuguryan.

Problémom môže byť infraštruktúra

Eustream taktiež upozorňuje, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 a presmerovanie tokov povedie k situácii, kde skoro celý objem ruského plynu bude do Európy privedený do jediného miesta v Nemecku, odkiaľ by musel byť rozvedený do krajín strednej, južnej a juhovýchodnej Európy a Ukrajiny v reverznom toku. „Na takúto prepravu plynárenská infraštruktúra v Európe kapacitne nie je vôbec pripravená. Viacero krajín v juhovýchodnej Európe nie je vôbec pripojených k západným plynárenským sieťam a po vypnutí ukrajinskej trasy do nich plyn z Nord Streamu nebude možné dopraviť vôbec. Obavy ohľadom projektu vyjadrené Európskou komisiou, ako aj slovenským premiérom považujeme za plne opodstatnené a nevieme si predstaviť podporu úplného obídenia ukrajinskej trasy,“ konštatoval Chuguryan.

Dohoda medzi spoločnosťou Gazprom a západnými plynárenskými spoločnosťami o vybudovaní ďalšej línie plynovodu Nordstream nie je podľa slovenského premiéra Roberta Fica len vecou biznisu. „Rád by som použil normálne výrazy, ale použijem expresívne. Jednoducho, robia z nás idiotov,“ vyhlásil minulý týždeň Fico na tlačovej besede po rokovaní s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Spoločnosti už podpísali dohodu

Ruská spoločnosť Gazprom a jej európski partneri podpísali začiatkom septembra dohodu akcionárov týkajúcu sa plynovodu Nord Stream 2. Tento plynovod povedie popod Baltské more do Európy. Pre projekt vytvorila spoločnosť Gazprom konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell. Gazprom spolu s partnermi plánuje postaviť plynovody 3 a 4, ktoré prepravia dodatočných 55 miliárd metrov kubických plynu ročne na trase, ktorá zahŕňa plynovody 1 a 2 rovnakej kapacity. Uskutočniť by sa to malo do konca roku 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream