Publikované programy politických strán a pokus serveru vEnergetike s cieľom získať od kandidujúcich strán priame a špecifické odpovede k téme energetickej efektívnosti bez prekvapenia ukázali, že táto téma nie je pre nikoho prioritou.
Server vEnergetike.sk pokračuje v Zimnom špeciáli o úsporách energie článkom „Politici bez odborných energetických kapacít“. Ide o politicky korektné čítanie. Donalda Trumpa netromfnem, ale naše prvé manželky sa narodili v tej istej pôrodnici, v tom istom časovom období a mali to isté vlastné meno, hádam sa na mňa niečo nechráneným stykom prenieslo, keď sa tak prenáša aj vírus zika.
Vybombardovaný trh EPC
Trh Energy Performance Contractingu je trh modernizácie dlhodobého majetku, ktorá je v rámci komplexného projektu obnovy financovaná na základe garantovaných budúcich úspor nákladov na energiu (najmä zo zdrojov komerčných finančných inštitúcií). V kultivovanej Európe funguje najmä v segmentoch modernizácie verejných budov a verejného osvetlenia obcí. Na Slovensku tento trh nevydržal kobercový nálet dotácií z fondov EÚ vo forme projektov s intenzitou pomoci 95 %. Predstavte si, že by ste boli primátorom / starostom alebo riaditeľom nemocnice. Budete sa namáhať s prípravou a obstarávaním super efektívneho projektu, potom ho skutočne dlhé roky splácať a ešte vám po celý čas splácania bude dýchať na krk dodávateľ, aby ste boli ozaj úsporní? Alebo skúsite získať dotovaný projekt a mať nejaké riešenie zadarmo a mať nejaké vzniknuté úspory hneď vo vrecku? Čo by ste si zvolili? Bingo! A keď to s tou dotáciou nevyjde, veď vydržíte, môžete mať celý Energy Performance Contracting v paži! Dostanete najmenej toľko peňazí ako minulý rok. (To je rozdiel medzi verejným a súkromným sektorom. Keď vo verejnom sektore NIČ neurobíte, dostanete tie isté peniaze ako minule. Keď v súkromnom sektor NIČ neurobíte , dostanete nula EUR a skrachujete.) Vo verejnom sektore vedúci pracovníci hrajú poker za cudzie peniaze: keď vyhrajú, je fajn, keď prehrajú, nič sa nestalo. Je to čistá podpora morálneho hazardu.
Že by sme poctivo a systematicky hľadali kombináciu fondov, že by sme sa usilovali zapojiť trh do toho, kde je ozaj dobrý, to je do optimálnej alokácie zdrojov? Nie, radšej narýchlo vyčerpajme všetky EÚ fondy s hrejivým pocitom, ako sme zase raz vybabrali s tým sprostým namysleným západoeurópskym daňovým poplatníkom, polejme to peniazmi do úrovne 95 % nákladov!
Politici a odborníci
Publikované programy politických strán a pokus serveru vEnergetike s cieľom získať od kandidujúcich strán priame a špecifické odpovede k téme energetickej efektívnosti bez prekvapenia ukázali, že táto téma nie je pre nikoho prioritou. Takto sa hlasy v kampani nezískavajú! Existuje predstava, že po víťazných voľbách bude medzi poslancami, na ministerstvách a v úradoch dostatok odborníkov, ktorí budú rozhodovať v tejto veci „správne“. Ibaže rozhodnúť, ČI sa verejné zdroje poskytnú vlakmi cestujúcim dôchodcom, učiteľom alebo na úsporu energie a AKO sa použijú je politikum. Rozhodnutie nepoužiť povinnú schému energetickej efektívnosti v tvrdom zmysle smernice 2012/27EÚ, vzdať sa ťahu na vymáhanie merateľnej 1,5 % ročnej úspory energie od konkrétnych podnikateľských subjektov a miesto toho sa uspokojiť sa s „politickými opatreniami“ bolo politické rozhodnutie non plus ultra. Iná alternatíva by zmenila správanie, priority, zisky hráčov na trhu, a každý slušný odborník vám povie, že v tej zložitosti sa nedá dosť presne dopočítať, ako to dopadne. Odborníci po politickom rozhodnutí iba kvalifikovane (a dobre!) napísali zákon 321/2014 o energetickej efektívnosti, ibaže relatívne bezzubý podľa politického zadania. Spôsob ochrany systémov centrálneho zásobovania teplom je politikum. Činnosť / nečinnosť ÚRSO je politikum.
Sociálne a ekologicky orientovaná trhová ekonomika
Máme to v ústave – čl. 55. Usilovať sa riadiť trhovú ekonomiku je neľahká úloha. Treba na to mať zásady, koncepty, politiky a vedieť ich komunikovať a presadzovať. Na príklade témy energetickej efektívnosti badať, ako sú slovenské politické strany nepripravené. O chystané koncepty a politiky k tejto téme nezavadíte. Téma je takisto dôležitá ako migrácia, zamestnanosť, školstvo, zdravotníctvo, právo, dôchodkový systém… Tradičná výhovorka „politických elít“ je, že „budeme pragmatickí“. Inými slovami nevedia, nie sú pripravení. Potom ľahko podľahnú partikulárnym záujmom, krátkodobým utilitárnym cieľom a emóciám a budú pokračovať v bombardovaní trhovej ekonomiky, ktorá nás všetkých živí.
Nemám predstavu, koľko segmentov trhu bolo vybombardovaných. Ale pokus o optimálne riadenie trhu s využitím jeho silných stránok a s cieľom dosiahnuť verejné dobro pri téme energetickej efektívnosti zatiaľ zjavne nehrozí.
Tomáš Kubečka (65) je výkonným riaditeľom Asociácie poskytovateľov energetických služieb. V priebehu posledných dvadsiatich rokov s prestávkami pôsobil v rôznych manažérskych pozíciách a rôznych firmách v oblasti energetických služieb a automatizácie budov, aby na sklonku svojej členitej kariéry mohol vyhlásiť: „Energy Performance Contracting je ten najzaujímavejší a najkrajší business, aký som v živote robil.“