Momentálne sme vo fáze, keď hľadáme najoptimálnejšiu odpoveď na všetky právne otázky, ktoré sú spojené s týmto projektom, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.
Európska komisia (EK) stále hľadá riešenie, ktoré by uspokojilo krajiny EÚ sťažujúce sa na ruský plynovodný projekt Nord Stream 2. Ako uviedol pre agentúru SITA eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič, nájsť sa musí najoptimálnejšie riešenie pre všetky členské krajiny únie. „Ten proces stále prebieha ako v rámci Európskej komisie, tak aj v rokovaní s predstaviteľmi nemeckého regulátora. Momentálne sme vo fáze, keď hľadáme najoptimálnejšiu odpoveď na všetky právne otázky, ktoré sú spojené s týmto projektom, ale takisto na to, ako zabezpečiť energetickú bezpečnosť, ktorá bude zvýšená pre všetky členské krajiny EÚ a nie znížená, lebo to je cieľom Energetickej únie,“ povedal Šefčovič.
Premiérske listy sa oplatili
V polovici marca poslali premiéri deviatich stredo a východoeurópskych krajín vrátane Slovenska Európskej komisii list, v ktorom vyjadrili svoj nesúhlas so spomínaným plynovodným projektom. Šefčovič ich iniciatívu víta. „Tieto listy určite pomohli tomu, aby sa projekt Nord Stream 2 dostal z takej diskusie, kde sa vníma len čisto ako komerčný projekt, aj do diskusie, ktorá samozrejme akcentuje tie obavy, ktoré krajiny v týchto listoch spomínajú. To znamená obavy o energetickú bezpečnosť, obavy o budúcnosť infraštruktúry, ktorá bola v týchto krajinách vybudovaná,“ konštatoval Šefčovič.
Vidia riziká
V liste, ktorý premiéri poslali šéfovi Európskej komisie Jean Claude Junckerovi, vyčítajú projektu geopolitické dôsledky, ako aj riziká energetickej bezpečnosti. Pripravovaný plynovod podľa nich negatívne ovplyvní využiteľnosť existujúcej tranzitnej infraštruktúry prechádzajúcej cez región strednej a východnej Európy a najmä cez Ukrajinu. Predsedovia vlád tiež zdôraznili, že zámer vybudovať plynovod Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi Energetickej únie požadujúcimi diverzifikáciu prepravných trás, dodávateľov a zdrojov.
Rusi si veria
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Gazprom Alexeja Millera projekt ruského plynovodu Nord Stream 2 je ekonomicky životaschopný, jeho príprava pokračuje podľa plánu a „niet pochybnosti“ o tom, že bude dokončený do záveru roka 2019. Rusi už v súčasnosti dodávajú do Nemecka plyn prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri minulého roka Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.