Ministrov pre energetiku čaká v decembri ďalšie mimoriadne stretnutie k cenovému stropu zemného plynu. Po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní Rady ministrov pre energetiku v Bruseli o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Obnoviteľné zdroje energie
Predmetom diskusie boli návrhy na zrýchlenie povoľovania nových obnoviteľných zdrojov energie, opatrenia na posilnenie solidarity, ako aj návrh korekčného mechanizmu reagujúceho na vysoké ceny plynu, ktorý bol predložený Európskou komisiou v utorok.
Viac o téme: Energetická kríza
„Na štvrtkovom zasadnutí ministrov pre energetiku sme dospeli k záverom, že dohody o solidarite dodávok plynu a dohody o spoločnom nákupe plynu platia, sú odsúhlasené. Rovnako sú odsúhlasené pravidlá pre podporu a zľahčenie inštalácie obnoviteľných zdrojov energie v členských krajinách únie. Čo bol problém a na čom sme sa nedohodli, ako som aj ja osobne očakával, boli podmienky pre zavedenie cenového stropu na zemný plyn, respektíve dynamického cenového koridoru,“ objasnil slovenský minister hospodárstva Karel Hirman.
Dočasný dynamický cenový koridor
Ministri sa preto podľa neho dohodli na ďalšom stretnutí. Dovtedy sa experti z jednotlivých krajín majú snažiť dosiahnuť dohodu, ktorá bude akceptovateľná pre všetky členské štáty.
„Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré požadujú tento dočasný dynamický cenový koridor tak, aby bol naviazaný na rešpektované a relevantné cenové indexy svetových trhov tak, aby cenová úroveň v Európe bola porovnateľná s inými trhmi,“ doplnil minister.
Nástroje na zabezpečenie cenovej dostupnosti zemného plynu sú mimoriadne dôležité pre priemysel aj občanov. Je preto potrebné pripraviť dynamický nástroj na obmedzenie cien plynu, ktorý zohľadní vývoj cien plynu v okolitých regiónoch a zníži tak tlak na zvyšovanie cien elektriny a plynu počas roka 2023.