Investor novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach však bude musieť splniť viac ako 130 podmienok a opatrení, či už pri realizácii projektu, alebo aj počas prevádzky jadrovej elektrárne.
Projekt novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach postúpil do ďalšej fázy a je už pripravený na povoľovacie konania v zmysle atómového a stavebného zákona. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) totiž už vydalo kladné záverečné stanovisko v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). „Na základe výsledkov procesu posudzovania sa odporúča realizácia nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,“ uvádza sa v záverečnom stanovisku ministerstva životného prostredia.
Reaktor do 1 700 megawattov
Investor však bude musieť splniť viac ako 130 podmienok a opatrení, či už pri realizácii projektu, alebo aj počas prevádzky jadrovej elektrárne. „Neurčitosti, ktoré sa vyskytli v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie je potrebné vyriešiť v ďalších stupňoch projektovej a prevádzkovej dokumentácie,“ dodáva ministerstvo. Ministerskí úradníci navrhli investorovi postaviť v Bohuniciach jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.
Názory okolitých krajín
K projektu novej jadrovej elektrárne sa vyjadrili v rámci procesu EIA aj okolité krajiny. Kým z Poľska, Ukrajiny a Českej republiky neprišlo ani jedno nesúhlasné stanovisko k slovenskému projektu, Nemecko a Rakúsko boli opakom. Z Nemecka dostalo slovenské ministerstvo 59 nesúhlasných stanovísk a z Rakúska dokonca viac ako 11 600. Podľa Nemcov nie je výstavba novej bohunickej elektrárne z energetického, ani z politického hľadiska nevyhnutná. Nemcom taktiež prekážalo, že sa nedajú vylúčiť ťažké havárie, ktoré môžu mať charakter cezhraničného ohrozenia, výber typu reaktora či nejasnosti súvisiace s realizáciou konečného úložiska vysokoaktívneho odpadu.
Rakúšania nevidia ekonomickú zmysluplnosť výroby elektriny z jadra. Spochybňujú spoľahlivosť jadrových elektrární. Podľa nich v projekte nie je taktiež vyriešená otázka seizmickej odolnosti a nie sú zodpovedané otázky odpadov a vyhoretého jadrového paliva, ktoré bude produkovať nová elektráreň. Rakúšanom prekáža, že v projekte neboli zohľadnené také typy reaktora, pre ktoré je možné garantovať, že aj v prípade ťažkej havárie a pre Rakúsko veľmi nepriaznivej poveternostnej situácie, budú hodnoty kontaminácie ich územia pod hodnotami, od ktorých musia byť iniciované opatrenia v oblasti poľnohospodárstva. Jadrové elektrárne sú taktiež podľa nich príležitosťou pre teroristické útoky.
Životnosť do roku 2089
Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, by sa malo začať s výstavbou novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky by mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Živnosť je naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne by si mala vyžiadať od 4 do 6 miliárd eur. Nová vláda sa podľa svojho programového vyhlásenia chystá celý projekt ešte zanalyzovať.
Čakanie na silného investora
Na projekte novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach stále pracujú Slováci a Česi. V najbližšom čase sa ani nechystá vstup ďalšieho, či nového investora do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti jadrový projekt. Vo firme JESS má 51-percentný podiel štát prostredníctvom štátnej akciovky JAVYS, zvyšok akcií vlastní česká skupina ČEZ. Zatiaľ je otázne, odkiaľ sa zoženú na projekt potrebné investície. Do budúcnosti preto nie je vylúčený vstup nového investora do projektu. O projekt sa už napríklad zaujímali, respektíve stále zaujímajú ruský Rosatom a čínska spoločnosť China General Nuclear Power Corporation.