Niektoré skutočnosti o jadrovej energetike sú natoľko utajované, že k nim nemá prístup ani Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) a jeho inštitúcie. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Zverejňovanie informácií o jadrovej energetike sa podľa neho zhoršilo za vlády Petra Pellegriniho (nezaradený), keď vládny kabinet zmenil zákon o mierovom využívaní jadrovej energie. Táto zmena podľa Budaja viedla k tomu, že mnohé dovtedy verejnosti prístupné informácie sa stali utajovanými skutočnosťami.
Porušujeme Aarhuský dohovor?
Monitorovací výbor Rady ministrov Európskej únie (EÚ) podľa Budaja upozornil Slovensko na to, že začalo porušovať Aarhuský dohovor o slobodnom prístupe občanov k informáciám. „Preto som sa v júni v tejto veci obrátil na Úrad jadrového dozoru, aby vyšiel s iniciatívou na vrátenie informovanosti slovenských občanov aj médií o tom, čo sa deje v jadrovej energetike,“ povedal Budaj.
Šéf envirorezortu chce súčasnú podobu zákona o mierovom využívaní jadrovej energie zmeniť, aby verejnosť opätovne mohla získavať informácie o jadrovej energetike aspoň v takej miere, ako pred poslednou zmenou tohto zákona. Budaj zároveň avizuje, že na pôdu MŽP pozve súčasného riaditeľa štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), od ktorého bude žiadať viac informácií o vyraďovaní jadrového paliva v krajine.
Odbúrajú utajovanie
„Ako sme už kedysi avizovali, budeme odbúravať utajovanie. Ten zákon je už v procese schvaľovania. Budeme odbúravať utajovanie geologických prieskumov, ktoré, ako viete, bolo možné desať rokov utajovať, ak si to súkromník zažiadal, ako napríklad v prípade Istrochemu. Budeme odbúravať utajovanie aj pri výskumoch vôd,“ uviedol Budaj. Minister plánuje zaviesť aj nové finančné schémy, ktoré budú občanom umožňovať si bezplatne otestovať napríklad vodu zo studní pri podozrení, že je znečistená.