Spoločnosť Nafta chce od budúceho roku začať s ťažbou horľavého zemného plynu na východnom Slovensku v novom vrte pri obci Moravany, v obci Krasnovce a pri obci Zemplínska Široká.
Slovensko bude mať ďalšie tri ložiská, kde sa chystá ťažba zemného plynu a to v Michalovskom okrese. Spoločnosť Nafta chce od budúceho roku začať s ťažbou horľavého zemného plynu na východnom Slovensku v novom vrte pri obci Moravany pri Michalovciach, v obci Krasnovce a pri obci Zemplínska Široká. Ide už štvrté, piate a šieste ložisko na východnom Slovensku, na ktorom spoločnosť Nafta chystá ťažbu horľavého plynu. Prednedávnom portál vEnergetike.sk informoval o sprevádzkovaní ťažby v ložiskách Lastomír, Žbince a Palín.
Ťažiť by sa mal aj gazolín
V ložisku Moravany boli zistené počiatočné geologické zásoby plynu na úrovni 30,5 milióna metrov kubických. Celkové vyťažiteľné zásoby by sa mali pohybovať v objeme 21,6 milióna metrov kubických. Denne by mala spoločnosť Nafta vyťažiť zo spomínaného ložiska 20 tisíc metrov kubických plynu. Z o niečo chudobnejšieho ložiska pri obci Krasnovce by sa malo denne vyťažiť o polovicu menej plynu. Prieskumom sa zistilo, že v tomto ložisku sú celkové počiatočné geologické zásoby plynu na úrovni niečo vyše 29 miliónov metrov kubických. Celkové vyťažiteľné zásoby plynu by mali byť v objeme 20 miliónov metrov kubických. Celkové počiatočné geologické zásoby v ložisku Zemplínska Široká sa pohybovali na úrovni 48 miliónov metrov kubických. Ročne chce Nafta z tohto ložiska vyťažiť tri milióny metrov kubických plynu. Toto ložisko obsahuje aj gazolín. Jeho celkové počiatočné zásoby boli v objeme 3 553 ton.
V ložisku Palín sú zásoby plynu 45,5 milióna metrov kubických
Michalovský okres ponúka pre spoločnosť Nafta aj ťažbu plynu v ložiskách Lastomír, Žbince a Palín. Najbohatšie je ložisko Palín, kde spoločnosť Nafta, ktorá sa okrem prieskumu a ťažby uhľovodíkov zaoberá aj skladovaním zemného plynu, zistila, že celkové počiatočné geologické zásoby horľavého zemného plynu v ložisku Palín boli na úrovni 45,5 milióna metrov kubických. Ročne chce Nafta vyťažiť pri obci Palín 5 miliónov metrov kubických plynu. Okrem toho sa v ložisku nachádza aj 628 ton gazolínu. Toho by mal podnik za rok vyťažiť približne 70 ton.
V ložisku Žbince sa celkové počiatočné geologické zásoby plynu pohybovali na úrovni 28,5 milióna metrov kubických. Ložisko Lastomír disponovalo na začiatku geologickými zásobami plynu v objeme 20 miliónov metrov kubických. Okrem plynu chce spoločnosť Nafta aj v týchto dvoch ložiskách ťažiť gazolín. V ložisku Lastomír ho bolo na začiatku 602 ton a v ložisku Žbince takmer 234 ton. Ročná ťažba plynu v lokalite Lastomír je naplánovaná na štyri milióny metrov kubických a v lokalite Žbince na tri milióny metrov kubických. Ročne by sa malo z oboch ložísk taktiež vyťažiť 135 ton gazolínu.
Slovensko bude stále závislé na dovoze zemného plynu. Domáca ťažba zemného plynu sa na celkovej spotrebe podieľa približne dvoma percentami. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa firmy Nafta Monika Feráková, v minulom roku sa na Slovensku vyťažilo 87 miliónov metrov kubických plynu. Ročná spotreba plynu na Slovensku sa pritom pohybuje na úrovni okolo 5 miliárd metrov kubických. Za celú približne storočnú históriu ťažby uhľovodíkov na Slovensku sa celkovo vyťažilo niečo vyše 26 miliárd metrov kubických plynu. Firma Nafta predpokladá, že aj v nasledujúcich rokoch sa bude ťažba plynu na Slovensku pohybovať pod hranicou 100 miliónov metrov kubických.