Riešením energetickej krízy sú úspory, zvyšovanie energetickej efektívnosti a masívny rozvoj obnoviteľných zdrojov. V tlačovej správe to konštatuje Slovenská klimatická iniciatíva.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Embargo na ruské suroviny
Tá ešte v marci tohto roku vyzvala vládu, aby urýchlene navrhla cestu k odstráneniu našej závislosti na dovozoch energetických surovín, či finálnych energetických produktov z Ruskej federácie a urýchlila opatrenia na podporu úspor elektrickej a tepelnej energie, ako aj rozvoj OZE.
Slovensko by malo podľa stavbárov čo najskôr pripraviť podmienky spoločného investovania do využívania zelenej energie
„Investícia do energetickej udržateľnosti sa jednoznačne vráti, respektíve náklady súčasného geopoliticky i environmentálne neudržateľného smerovania energetiky sú a ešte budú vyššie, ako náklady sledovaného transformačného scenára. Preložené do normálnej reči to znamená, že z vynúteného prechodu na energetický systém založený na úsporách energie, zvyšovaní energetickej efektívnosti a využívaní obnoviteľných zdrojov môže Slovensko profitovať,“ vysvetlila Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti
Zo strašiaka obnoviteľných zdrojov, zvyšovania energetickej efektívnosti a úspor sa aj vďaka vysokým cenám a vojne podľa nej stáva reálna a ekonomicky realizovateľná alternatíva.
Projekt BungEES bude s podporou EÚ pripravovať a testovať smart riešenia na zníženie spotreby elektriny v špičkách
„Vieme čo robiť, aj ako to robiť, otázny zostáva už len politická vôľa tých, ktorí rozhodujú o našej energetike. Apelujeme na nich, aby sa konečne rozhýbali – ekonomickým a trvalo udržateľným smerom,“ uzavrela Chajdiaková.