Kežmarok rozbehol prípravy na geotermálny vrt, môže pomôcť vykúriť viac ako tisíc domácností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Geovrt

V Kežmarku sa začali prípravné práce na geotermálnom vrte. Ten bude mať hĺbku približne 2 800 metrov. Obchodná spoločnosť Geovrt Kežmarok, s.r.o., ho plánuje realizovať na sídlisku Juh za tamojšou základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici.

Ako informovala samospráva na sociálnej sieti, vrt by mohol podľa predbežných odhadov vykúriť 1 000 až 1 500 kežmarských domácností. Viac informácií plánuje mesto poskytnúť už čoskoro. Ako však vyplýva zo zámeru spoločnosti, ktorý ešte vlani predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, orientačné investičné náklady projektu sú približne 2,5 milióna eur.

Napadnutie pôvodného predaja na súde

Firma Geovrt je držiteľom povolenia na vykonávanie hydrogeologického prieskumu vôd v prieskumnom území. V roku 2018 ju založila kežmarská samospráva, ktorá bola jej stopercentným vlastníkom. Následne predala svoj obchodný podiel kežmarskému súkromníkovi ako prípad hodný osobitného zreteľa.

Ten neskôr požiadal o uzatvorenie dohody o spätnom prevode. Podľa samosprávy tak urobil po tom, ako traja mestskí poslanci a jeden Kežmarčan napadli pôvodný predaj na súde. Návrh na dohodu o odstúpení od zmluvy schválili kežmarskí poslanci počas rokovania mestského zastupiteľstva koncom februára. Mesto nakoniec vyhlásilo obchodnú súťaž na predaj spoločnosti. Jej výsledkom je, že vrt bude realizovať spomínaný súkromník.

Zníženie emisií v meste

Realizáciou geotermálneho vrtu môže mesto získať obnoviteľný zdroj energie, ktorý by bol využívaný pre účely vykurovania a prípravy teplej úžitkovej vody v súčasných blokových kotolniach v meste. Čiastočne by tak nahradil spaľovanie zemného plynu v týchto kotolniach. Činnosť by tak mala mať okrem iného za následok zníženie emisií v meste.

Geotermálny vrt sa má realizovať v rámci extravilánu i intravilánu mesta Kežmarok. Dotknuté územie je čiastočne využívané ako orná pôda, väčšinu však predstavujú medziblokové priestory sídliskovej zástavby.

„Koncepčný návrh technického riešenia využitia geotermálnej energie pre účely vykurovania mesta Kežmarok plne rešpektuje súčasné riešenie sústavy centralizovaného zásobovania teplom v meste a jej plánovaný rozvoj,“ uvádza sa v zámere spoločnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Geovrt Kežmarok