- aktualizované 21. decembra 8:33
Štátna pomoc v boji s drahými energiami je ohrozená. Upozorňuje na to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá potvrdila nepodpísanie zmluvy medzi Slovenskými elektrárňami a štátom o dodávke zastropovanej silovej elektriny pre domácnosti.
Ministerstvo vraj nesúhlasí s podpisom
Za všetkým má byť podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva a súčasného poslanca za stranu SaS Karola Galeka Ministerstvo financií SR.
Ceny energií budú vysoké ešte tri až päť rokov, životná úroveň by podľa Kažimíra nemala klesať
„Podľa mojich informácií je za tým opäť ministerstvo financií, ktoré s podpisom nesúhlasí. Dôvodom má byť to, že ministerstvo financií by radšej túto elektrinu (vyčlenenú na pomoc pre domácnosti v objeme zhruba 6 terawatthodín – pozn. red.) zdanilo. Vyzývam ministerstvo financií a hospodárstva, aby podpísali túto zmluvu, aby bola zabezpečená elektrina pre domácnosti,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Galek.
Zle nastavená pomoc
Celá pomoc s energiami je podľa už opozičnej strany SaS nastavená zle. „Jednak nemotivuje ľudí žiadnym spôsobom šetriť. Celá pomoc je postavená na štátnom rozpočte. To znamená ľudia aj podnikatelia si zaplatia za energie vo faktúrach a aj priamo z daní,“ dodal Galek.
Sedem dôvodov, prečo je pomoc štátu s drahými energiami zlý nápad
Opatrenia, ktoré mali pripravovať nominanti SaS ešte pred ich odchodom z vlády, neboli podľa Galeka naviazané na štátny rozpočet, neboli však dotiahnuté do úspešného konca.
Reakcia ministerstva financií
Ministerstvo financií v reakcii uviedlo, že nerozumie mediálnym vyhláseniam Galeka a odmieta zodpovednosť za nepodpísanie zmluvy medzi štátom a Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny pre domácnosti za zastropovanú cenu.
„Je totiž všeobecne známe, že rezort financií nevykonáva výkon akcionárskych práv v Slovenských elektrárňach, a preto ministerstvo financií nemá možnosť ovplyvňovať rozhodnutie valného zhromaždenia Slovenských elektrární. Navyše, znenie aj podpis príslušnej implementačnej zmluvy dohodlo ministerstvo hospodárstva ešte za pôsobenia štátneho tajomníka Karola Galeka, pričom tento podpis nie je viazaný na vyjadrenie valného zhromaždenia,“ reagovalo pre agentúru SITA ministerstvo financií.
„Či už to bolo napríklad použitie plynu zo železnej rezervy, ktorú máme na Morave. Vďaka tomuto plynu by sme v štátnom rozpočte ušetrili 1,7 miliardy eur. Taktiež sme navrhovali využiť elektrinu z vodných elektrární. Žiaľ ani toto sa neudialo,“ zdôraznil Galek, ktorý upozornil, že tohtoročný rozpočet je navýšený o 1,5 miliardy eur, ktoré môžu smerovať na pomoc s drahými energiami aj v budúcom roku. Využiť môžeme podľa neho aj nevyčerpané eurofondy vo výške viac ako jednej miliardy eur.