Ministerstvo hospodárstva SR sa nebráni myšlienke vykonania plynových záťažových testov.
Poliaci prednedávnom prišli s myšlienkou vytvorenia akejsi Energetickej únie. Členmi únie by boli krajiny Európskej únie. Energetická únia by pre nich zabezpečovala spoločný nákup plynu za rovnakú cenu. Takto by sa EÚ podľa Poliakov zbavila aspoň čiastočne závislosti na ruskom plyne. Vytvorenie takejto únie však nebude jednoduché, a dnes sa javí skôr ako utópia. Nie všetky štáty EÚ totiž vítajú túto poľskú myšlienku podporenú eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom. Slovensko sa zatiaľ v tejto veci jasne nevyjadrilo. Čakáme, ako sa diskusia o vytvorení Energetickej únie vyvinie.
Chceme viac detailov
Naše Ministerstvo hospodárstva SR (MH) tvrdí, že bez ďalších detailov nie je možné zaujať plnohodnotné stanovisko k vytvoreniu Energetickej únie. „Pozitívne hodnotíme snahu o dôslednejšie zameranie európskej energetickej politiky na pilier energetickej bezpečnosti a najviac zraniteľný región strednej Európy. Otáznou zostáva priechodnosť návrhov, ktoré sa stretli s kritikou viacerých členských štátov,“ uviedol pre náš portál hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Niektoré štáty EÚ kritizovali najmä myšlienku spoločného nákupu plynu. Podľa Jurikoviča akékoľvek konkrétne riešenie vzniku Energetickej únie by muselo priniesť reálnu pridanú hodnotu a nesmelo by ohroziť fungovanie vnútorného trhu najmä z pohľadu konkurencie medzi zdrojmi.
Nejasný postoj aj pri stratégii
Jasný postoj zatiaľ ministerstvo nezaujalo ani k novej Európskej stratégii energetickej bezpečnosti, ktorú Európska komisia predstavila minulý týždeň. Nová stratégia má hovoriť o diverzifikácii externých zdrojov energie, modernizácii energetickej infraštruktúry, či o úsporách energií. Stratégia taktiež kladie dôraz na potrebu koordinovať vnútroštátne energeticko-politické rozhodnutia a na dôležitosť jednotného postupu pri rokovaní s externými partnermi. „Vítame, že zámerom je zhodnotiť všetky oblasti, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu bezpečnosti, no práve tento rozsah znamená, že oznámenie a sprievodné dokumenty si vyžadujú detailnejšiu analýzu,“ podotkol Jurikovič. O novej stratégii majú predstavilia európskych štátov rokovať koncom júna. Ešte predtým, 13. júna, by však mali o návrhu novej stratégie rokovať ministri na Rade pre energetiku.
Záťažové testy sa nám pozdávajú
Európska komisia čím ďalej tým hlasnejšie hovorí o vykonaní plynových záťažových testov. Každá krajina EÚ by mala tieto testy vykonať a na základe nich by zistila, že ako je pripravená na prípadné výpadky dodávok plynu. Európska komisia by následne navrhla nové koordinačné mechanizmy pre stav núdze. Ministerstvo hospodárstva považuje vykonanie záťažových testov za zaujímavé. „SR je pripravená diskutovať o každom opatrení, ktoré má potenciál prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti. Dôraz by pritom nemal byť kladený len na nové projekty, ale aj na efektívne využitie existujúcich prepravných kapacít a mechanizmov,“ konštatoval Jurikovič.