Japonský premiér Fumio Kišida v stredu oznámil, že dal svojej vláde pokyny, aby uvažovala o vývoji bezpečnejších menších jadrových reaktorov. Signalizoval tak obnovený dôraz na jadrovú energetiku niekoľko rokov po tom, ako mnohé z jadrových elektrárni v Japonsku zatvorili.
Rusi chcú odpojiť Záporožskú jadrovú elektráreň od ukrajinskej siete, plánujú ju začleniť do svojho energetického systému
Kišida o pokynoch vláde informoval na konferencii o zelenej transformácii, ktorá sa venuje snahe krajiny zredukovať emisie skleníkových plynov. Japonsko sľubuje, že dosiahne uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Väčšinu japonských jadrových elektrárni zastavili po jadrovej havárii v elektrárni Fukušima v roku 2011. Dôvodom zastavenia bola kontrola bezpečnosti na základe prísnejších pravidiel.
Japonská vláda presadzuje návrat k jadrovej energetike pre obavy z nedostatku energie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a pre globálnu snahu o redukciu emisií skleníkových plynov. Vláda už skôr ohlásila plány na opätovné naštartovanie deviatich reaktorov pred tohtoročnou zimou. Do budúceho leta chce znova naštartovať sedem reaktorov a predlžiť prevádzkovú životnosť starších reaktorov.