V týchto dňoch sme na slovenskom energetickom „kolbišti“ svedkami nebývalého vývoja, ktorý sa nerozpakujeme prirovnať ku hokeju. Rýchle zmeny na ihrisku, nečakané zvraty, stále tu poletuje nejaký puk, ale stále čakáme na góly.
Najskôr krátka rekapitulácia niektorých hlavných momentov prvej tretiny zápasu. Vláda v polovici februára podpísala s vlajkovou loďou slovenskej energetiky, Slovenskými elektrárňami, memorandum s odvážnym cieľom: „dočasné opatrenia majú stlmiť dopady nárastu cien elektriny najmä na zraniteľné skupiny ľudí“. Zjednodušene povedané, išlo o dohodu, podľa ktorej výrobca dodá od roku 2023 pre domácnosti elektrinu za niečo vyše 61 eur za megawathodinu.
Ďalej sa nedialo dlho nič. Povedané hokejovým jazykom, začiatkom druhej tretiny zápasu regulátor náhle vystrelil, že keďže sa nič nedeje, „je podľa ÚRSO vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich právne-záväzných pravidiel“. To znamená, že dodávatelia budú musieť nakupovať elektrinu za aktuálne trhové ceny, čím sa sen o lacnejšej elektrine pre domácnosti začal rozplývať.
Zastropované ceny elektriny pre slovenské domácnosti budú, ale si treba dať pozor na spotrebu
Hneď na to nastal na ľade prudký zvrat, keď ministerstvo hospodárstva vyhlásilo, že „pre roky 2023 a 2024 nebude platiť štandardný mechanizmus cenovej regulácie dodávky elektriny pre domácnosti“. Inak povedané, že vláda rozhodne a uloží všetkým povinnosť v zmysle vyššieho hospodárskeho záujmu. Tu je ale zaujímavé konštatovanie ministerstva, že „v prípade, ak sa ukáže, že za účelom implementácie tohto riešenia je potrebné zmeniť legislatívu, vrátane cenovej vyhlášky ÚRSO, príslušné štátne orgány zabezpečia, že takéto zmeny budú včas prijaté a účinné“.
Domácnosti ročne zaplatia naviac aj 1782 eur, ak sa neprijmú pravidlá pre zastropované trhové ceny elektriny
Tým sa dostávame do tretej tretiny, ktorá je ešte pred nami. Skúsme si teda odvážne povedať, ako by sa mohla hra vyvíjať ďalej. Je zrejmé, že vláda až do vyriešenia koaličnej krízy nebude prehnane akčná. Popritom si vtáci na elektrických vedeniach a plynových rúrach čvirikajú, že súčasné vedenie ministerstva hospodárstva berie veľmi vážne možnosť, že od septembra dôjde v tíme ku striedaniu kľúčových hráčov.
Tu nastáva otázka, ktože by mohli byť spomínané „príslušné štátne orgány“. Vieme, že na príprave memoranda so Slovenskými elektrárňami sa podieľal tiež rezort financií. Vieme tiež, že aktuálne vedenie tohto rezortu miluje powerplay a rýchle, dynamické zmeny na ľade.
Zároveň je jasné, že opatrenia je potrebné prijímať veľmi rýchlo, ak by teda mali mať aspoň z diaľky charakter systémových krokov. Jedine, že by nie. V takom prípade sa samo núka riešenie, aké sme v slovenskej energetike videli už niekoľkokrát. Poznáme ho napríklad v podobe trhača faktúr či poskytovateľa plynových vratiek. Na ľad razantne naskočí nová sila, spôsobí chaos a všetci hráči ostanú v nemom úžase a paralyzovaní. Nová sila kričí gól, davy tlieskajú, lebo zachránil výsledok. Hráči vlastne ani nevedia, či to bolo fér a či ten gól naozaj padol, a do koho brány.
Aktuálny vývoj zápasu nemilosrdne ukazuje, že mnoho ľudí, ktorí tvrdili, že energetike rozumejú, v nej majú dosť hokej. Alebo z nej hokej robia. Ostáva čakať, kto bude na konci víťaz, resp. či napokon nebudú porazení spotrebitelia, ktorí budú nútení čeliť prudkému zdražovaniu cien.