Gyorgy Harmati: Máme dostatok zdrojov na kúpu elektrární (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MVM Group Harmati
Riaditeľ pre stratégiufirmy MVM Group Gyorgy Harmati vEnergetike.sk

Maďarská MVM Group spoločne so Slovnaftom prejavili záujem o kúpu 66 % akcií Slovenských elektrární. Riaditeľ pre stratégiu spoločnosti MVM Group Gyorgy Harmati nám v rozhovore prezradil, prečo sa o elektrárne zaujímajú, čo hovoria na dostavbu Mochoviec, či aké postavenie budú mať firmy v konzorciu.

Prečo ste sa rozhodli podať ponuku na odkúpenie 66 percent SE?

MVM je viac ako 50 rokov na trhu s elektrickou energiou a má viac ako 30-ročné skúsenosti s prevádzkovaním a modernizáciou jadrovej elektrárne a navyše v súčasnosti realizujeme program predĺženia životnosti štyroch jadrových blokov o ďalších 20 rokov, ktoré sú z hľadiska typu reaktora, technológie ako aj celkového výkonu do veľkej miery identické s Mochovcami.

Našim cieľom je posilniť úlohu MVM Group pri zabezpečení dodávok energií do celého regiónu strednej a východnej Európy. Spojenie medzi MVM a Slovenskými elektrárňami má potenciál posilniť bezpečnosť energetických dodávok v strednej a východnej Európe, zvýšiť efektivitu výroby elektriny vďaka úsporám z rozsahu a ďalej rozvinúť prepojenie oboch národných trhov. Zároveň môže výrazne prispieť k rozvoju jednotného energetického trhu EÚ. Podobne ako v prípade Českej republiky, aj v prípade Maďarska bude možné ďalej rozvinúť prepojenie oboch trhov a súbežne vytvoriť priestor pre nové trhové príležitosti, napríklad v podobe exportu potenciálne nadbytočných kapacít na trhy južnej Európy.

Čo pokladáte na slovenskom výrobcovi elektriny za najzaujímavejšie?

Z hľadiska environmentálnych záväzkov je zaujímavý vysoký podiel vodných zdrojov v portfóliu Slovenských elektrární. Celkovo máme za to, že výrobné kapacity MVM Group aj Slovenských elektrární sa vzájomne výborne dopĺňajú a prepojenie portfólií oboch spoločností by prinieslo významné výhody pre všetky strany. Pre MVM Group hrá významnú rolu ochrana životného prostredia a klímy. Preto sa v súlade s európskou aj maďarskou energetickou politikou snažíme využívať stále viac zelených zdrojov. Slovenské elektrárne vyrábajú až 75 percent energie v bezemisných zdrojoch. To je súčasne dobrá správa aj pre ekonomiku firmy. Vzhľadom na charakter zdrojov primárnych palív pre elektrárne je totiž možné očakávať, že jadrová energetika a vodné elektrárne zostanú aj do budúcnosti ziskové.

Akú rolu v konzorciu hrá Slovnaft (resp. MOL) a MVM?

Slovnaft aj MVM Group sú finančne silní regionálni hráči s desiatkami rokov skúseností v oblasti energetiky a záujmom rozvíjať svoje trhové podiely. Je to spojenie rovnocenných partnerov. Vzájomné spojenie vnímam ako výhodnú kombináciu našej technologickej kompetencie najmä v jadrovej energetike a skúseností spoločnosti Slovnaft v hľadaní synergií medzi rôznymi energetickými komoditami a vytváraním partnerstiev pre cezhraničné transakcie.

Analytici hodnotu podielu odhadujú na viac ako 2 mld. eur, ako máte zabezpečené financovanie?

Ako som už povedal, podali sme nezáväznú ponuku v rovnocennom partnerstve so slovenskou spoločnosťou Slovnaft, ktorá patrí do skupiny MOL. Obe spoločnosti sú plne schopné financovať prípadnú transakciu. Slovnaft a MOL majú dostatok likvidných zdrojov na neorganický rast a diverzifikáciu svojho portfólia. MVM má dostatočné zdroje na financovanie tejto transakcie kombináciou imania a úveru, a to vzhľadom k rastúcej ziskovosti (EBITDA) a navýšeniu imania, ako aj likvidným aktívam a dlhodobému úverovému rámcu.

Ako vnímate situáciu v Mochovciach – aké sú vaše plány ohľadom nedokončených mochoveckých blokov v prípade, že úspešne vstúpite do Slovenských elektrární?

Naša spoločná nezáväzná ponuka sa týka 66 % podielu kompletného portfólia Slovenských elektrární. V súčasnej fáze procesu sme nijako nekomentovali prognózu Slovenských elektrární dokončiť Mochovce 3 a 4 v novembri 2016, respektíve v roku 2017. Keďže v súčasnosti nedisponujeme detailnými informáciami o nákladoch ani technologickom stupni finalizácie projektu v Mochovciach, vieme sa k tejto otázke vyjadriť bližšie až po podaní záväzných ponúk.

Čo treba podľa vás urobiť s tepelnými elektrárňami, ktoré vyžadujú výrazné investície aby spĺňali emisné limity?

Sme presvedčení, že všetky elektrárne by mali byť prevádzkované v súlade s národnými aj európskymi pravidlami. My v MVM venujeme špeciálnu pozornosť bezpečnostným štandardom a efektívnej prevádzke našich výrobných kapacít. Napríklad jadrová elektráreň Paks pravidelne reportuje medzinárodným organizáciám pre bezpečnosť, ako sú OSART a WANO a dosahuje výborné hodnotenia. Sme hrdí na to, že sme v posledných rokoch prispeli k definovaniu top štandardov v oblasti jadrovej energetiky. Ak by som to zhrnul, ako zodpovedná spoločnosť budeme vždy robiť všetko preto, aby naše výrobné kapacity spĺňali najvyššie prevádzkové, environmentálne a bezpečnostné štandardy.

Je podľa vášho názoru opodstatnené, ak Enel očakáva za predaj podielu viac ako zaplatil pri privatizácii v roku 2006 (834 mil. eur)?

Cena Slovenských elektrární sa odvíja nielen od hodnoty portfólia, ale aj jeho budúcej perspektívy na jednotnom energetickom trhu EÚ a ďalších kľúčových faktorov. Každopádne by som v tejto fáze predaja nechcel komentovať otázku ceny predávaného podielu.

György Harmati,riaditeľ pre stratégiu MVM Group – profil:

Ako riaditeľ pre stratégiu MVM Group od februára 2013 zodpovedá za strategický rozvoj, obchodnú stratégiu, fúzie a akvizície a riadenie infraštruktúrnych projektov. G. Harmati pred príchodom do MVM pôsobil 18 rokov v spoločnosti Shell. V rokoch 1994 až 2001 pôsobil ako obchodný a marketingový manažér pre oblasť LPG v Maďarsku a Španielsku. Neskôr zodpovedal na globálnej úrovni za oblasť B2B konzultačných služieb dcérskej spoločnosti Shell Global Solutions. V roku 2003 zastával pozíciu senior auditora a od roku 2008 prevzal zodpovednosť za optimalizáciu veľkoobchodného predaja a zásobovania spoločnosti Shell v oblasti zemného plynu na španielskom trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneSlovnaft