Farmári nesúhlasia so znižovaním podielu biopalív v benzínoch a v nafte. Europarlament by mal v jeseni rokovať o znížení podielu primiešavania biopalivovej zložky do motorových palív z 10 % na 5,5 % k roku 2020. „Znížením limitu sa ohrozuje nielen európsky biopalivový priemysel, ale aj dodávky krmiva pre zvieratá a niekoľko stotisíc pracovných miest,“ myslí si bruselská organizácia Copa Cogeca, ktorá zastrešuje európskych farmárov.
Momentálne je v platnosti smernica EÚ, podľa ktorej sa má do roku 2020 postupne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v palivách do výšky 10 %. Ide o konvenčné biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napríklad z kukurice, repky olejnej či obilnín. Návrh na zníženie stanoveného podielu biopalív na úroveň 5,5 % navrhuje výbor europarlamentu pre životné prostredie. „Predstavuje to približne terajšiu hodnotu podielu primiešavania,“ dodali farmári.
Farmári združení v organizácii Copa Cogeca nesúhlasia s tvrdeniami, že biopalivá zvyšujú cenu potravinárskych komodít a zaberajú pôdu potravinám. „Podľa našich prepočtov je v EÚ stále približne dva milióny hektárov nevyužívanej ornej pôdy. Objem pôdy, ktorá je využívaná na výrobu konvenčných biopalív sa rovná len dvom percentám poľnohospodárskej pôdy EÚ,“ zdôrazňujú farmári. Za zvyšovaním cien komodít vidia pohyby cien ropy, špekulácie na trhu, kurzové zmeny, extrémne zmeny poveternostných podmienok ako aj ad hoc reštrikcie v obchodnej politike.
Predseda Združenia pre výrobu a využitie biopalív Róbert Spišák víta podporu zo strany európskych farmárov. „Sme radi, že okrem kolegov z biopalivového sektoru sme našli porozumenie aj u farmárov. Aj oni si totiž uvedomujú veľké výhody, ktoré prináša pestovanie plodín na výrobu biopalív. Ich stanovisko jasne uvádza, že biopalivá prvej generácie vôbec nie sú hrozbou pre potravinársky priemysel a sú prínosom pre poľnohospodárstvo, pretože vytvárajú nové pracovné miesta,“ konštatoval Spišák.