Eustream v tomto roku neplánuje hromadné prepúšťanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eustream
Ilustračné foto SITA

Pre nevyhnutnú modernizáciu technológie vlani opustilo podnik 148 zamestnancov. Podnik za minulý rok očakáva splnenie plánovaných ekonomických cieľov.

Zamestnanci slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, sa nemusia v tomto roku obávať hromadného prepúšťania. Hovorca spoločnosti Vahram Chuguryan však pripustil, že optimalizácia stavu pracovníkov bude pokračovať. „Žiadne hromadné prepúšťanie však neplánujeme,“ zdôraznil Chuguryan. Nevyhnutná modernizácia technológie v roku 2013, v rámci ktorej jeden moderný kompresor nahradil päť až šesť starších strojov, si vyžiadala redukciu stavu o 148 zamestnancov. . Ku koncu roka 2012 pritom slovenský prepravca plynu zamestnával bezmála tisíc ľudí.

Podnik za rok 2013 očakáva splnenie plánovaných ekonomických cieľov. „Narastajúca konkurencia a nelichotivý ekonomický stav v západnej Európe poznačili rok 2013 aj v oblasti plynárenstva. Napriek tomu očakávame, že rok uzavrieme s veľmi dobrými výsledkami, predovšetkým vďaka stabilným príjmom a cielenému manažmentu nákladov,“ dodal Chuguryan s tým, že konkrétne čísla zverejnia až koncom prvého polroka 2014 vo svojej výročnej správe.

V rokoch 2013 a 2014 smerovali, respektíve smerujú investície spoločnosti Eustream najmä do rozvoja prepravného systému a do zvyšovania bezpečnosti dodávok plynu. „Ďalšie významné investičné projekty spojené s prevádzkou prepravnej sústavy sa sústreďujú na nahrádzanie starých technológií, dodržiavanie prísnych emisných limitov a zaistenie spoľahlivosti prepravnej siete,“ dodal Chuguryan.

Eustream rozbehol v spolupráci s okolitými krajinami aj projekty budovania nových plynovodných prepojení. Projekty plynovodných prepojení s Poľskom a Maďarskom boli dokonca oficiálne zahrnuté do Európskeho energetického programu pre obnovu. Eustream už ukončil takmer všetky práce na slovenskej časti slovensko-maďarského plynovodu. Potrubie na slovenskej strane už Eustream naplnil plynom na úseku od kompresorovej stanice Veľké Zlievce až po slovensko-maďarské hranice vo Veľkých Ďarmotách. „Po dokončení stavebných prác na maďarskej strane bude v druhej polovici roku 2014 vykonaná testovacia prevádzka a od 1. januára 2015 spustíme komerčnú prepravu plynu medzi Slovenskom a Maďarskom,“ spresnil Chuguryan.

Slovenský prepravca zemného plynu očakáva, že rok 2014 bude poznamenaný turbulentným obdobím. „Partneri avizujú pribúdajúcu konkurenciu plynovodných trás, s čím sa musíme vyrovnať, aby sme zostali silným hráčom na európskom trhu. Prijali sme viacero opatrení, ktoré nám umožnia udržať pozíciu lídra aj v zmenených, silne konkurenčných trhových podmienkach,“ konštatoval Chuguryan.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Dosahuje ročný obrat vyše 800 miliónov eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jediným akcionárom spoločnosti Eustream, a. s. je Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Eustream vlastní 15 % akcií v spoločnosti Central European Gas Hub AG (plynárenský hub na území Rakúska).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream