Stále vysoká závislosť niektorých východných členov Európskej únie od ruského zemného plynu vedie po zastavení jeho tranzitu cez Ukrajinu k honbe za náhradnými dodávkami.
Ide najmä o honbu za skvapalneným zemným plynom (LNG) prepravovaným po mori, čo zvyšuje ceny. Prispieva k tomu však aj to, že „znepokojivo nízke“ sú aj zásoby plynu aj vo Veľkej Británii, ktorá nie je členom EÚ.
Ceny plynu sú v EÚ päťkrát vyššie ako v USA, za odpojenie sa od toho ruského už platíme a aj zaplatíme obrovskú daň
„Napriek tomu, že mnohé krajiny nariadili pred zimou minimálne úrovne skladovania, európske zásobníky boli (7. januára) naplnené na 69 percent, čo je pokles oproti 84 percentám v rovnakom čase minulého roka,“ uviedla britská spoločnosť Centrica, ktorá je najväčším dodávateľom plynu v krajine.
Centrica pritom hovorí, že zásoby plynu vo Veľkej Británii boli 9. januára v medziročnom porovnaní o 26 percent menšie, takže zásobníky sú plné len do polovice. Podľa firmy boli európske zásoby plynu nižšie ešte pred decembrom minulého roka. „V kombinácii s neúprosne vysokými cenami plynu bolo ťažšie doplniť zásoby cez Vianoce,“ poznamenala.