Európska komisia (EK) schválila, v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci, plány Slovenska podporiť výrobu elektriny vo vysokoúčinných kogeneračných zariadeniach napojených na siete diaľkového vykurovania. Slovensko oznámilo EK svoj plán podporiť zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) pripojených na siete diaľkového vykurovania.
Podpora na 15 rokov
Podpora sa bude poskytovať maximálne 15 rokov a celkový rozpočet schémy predstavuje 1,05 miliardy eur, teda približne 70 miliónov eur ročne. Na získanie podpory podľa schémy nie sú oprávnené uhoľné zariadenia. Informovalo o tom vo štvrtok Zastúpenie EK v SR.
Pri súčasnej regulácii cien energií zostaneme bez nových technológií, myslí si Kulla
Cieľom schémy je zvýšiť alebo udržať vysokú účinnosť existujúcich kogeneračných zariadení, motivovať ich k prechodu z uhlia na zemný plyn alebo obnoviteľné zdroje a stimulovať investície do nových vysoko účinných kogeneračných zariadení. EK posúdila opatrenie podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci, najmä podľa usmernení z roku 2014 o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky, ktoré členským štátom umožňujú za určitých podmienok podporovať vysoko účinnú kombinovanú výrobu s cieľom stimulovať úspory energie.
Opatrenie je nevyhnutné
Slovensko preukázalo, že schéma je potrebná na povzbudenie investícií do vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktoré nie sú za súčasných trhových podmienok udržateľné. Preto EK dospela k záveru, že opatrenie je nevyhnutné, pretože bez tejto verejnej podpory by k investíciám nedošlo, a že úroveň podpory je primeraná cieľu.
Slovensko sa chce stať vodíkovou veľmocou, projekty posúdi Európska komisia
Po vyriešení prípadných otázok týkajúcich sa dôverného charakteru informácií sa verzia rozhodnutí, ktorá nemá dôverný charakter, sprístupní v registri štátnej pomoci na webovej stránke EK venovanej hospodárskej súťaži.