Európska komisia prijala pravidlá pre obnoviteľný vodík, postupom času sa budú sprísňovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia v pondelok prijala dva delegované akty s návrhmi podrobných pravidiel, ako bude Európska únia (EÚ) vymedzovať obnoviteľný vodík. Akty, ktoré sú súčasťou rozsiahleho regulačného rámca EÚ v oblasti vodíka, zaručia, že všetky palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu sa budú vyrábať pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Záruka regulačnej istoty

Predstavujú záruku regulačnej istoty investorom v čase, keď sa EÚ usiluje dosiahnuť jednak cieľ domácej výroby 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka a jednak cieľ dovozu 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka, ktoré si stanovila v pláne REPowerEU, informuje Komisia v tlačovej správe na svojej webstránke.

Prvý zmienený akt vymedzuje podmienky, za ktorých možno považovať vodík, palivá na báze vodíka či iné nosiče energie za palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu, a objasňuje aj zásadu „doplnkovosti“ v prípade vodíka.

Elektrolyzéry na výrobu vodíka budú musieť byť pripojené k novým zariadeniam vyrábajúcim elektrinu z obnoviteľných zdrojov, čo má zaručiť zvýšenie objemu energie z obnoviteľných zdrojov dostupného v sieti, podporiť dekarbonizáciu, doplniť úsilie o elektrifikáciu a zároveň zabrániť zvyšovaniu tlaku na výrobu elektriny.

Pravidlá sa budú sprísňovať

Delegovaný akt uvádza rozmanité spôsoby, ako výrobcovia môžu preukázať, že elektrina z obnoviteľných zdrojov využívaná pri výrobe vodíka spĺňa pravidlá „doplnkovosti“. Zároveň zavádza kritériá ktoré majú zaručiť, že obnoviteľný vodík sa bude vyrábať len vtedy, keď bude k dispozícii dostatočný objem energie z obnoviteľných zdrojov (časová a geografická korelácia, pozn. red).

Pravidlá sa budú zavádzať postupne, pričom sa budú postupom času sprísňovať. Zahŕňajú prechodné obdobie pri požiadavkách „doplnkovosti“ pri vodíkových projektoch, ktoré sa začnú pred 1. januárom 2028. Výrobcovia vodíka budú môcť do 1. januára 2030 mesačne zladiť svoju výrobu so svojou zazmluvnenou energiou z obnoviteľných zdrojov. Členské štáty však budú mať možnosť od 1. júla 2027 zaviesť prísnejšie pravidlá časovej korelácie.

Metodika výpočtu emisií

Požiadavky na výrobu obnoviteľného vodíka sa budú vzťahovať na domácich výrobcov aj výrobcov z tretích krajín, ktorí chcú obnoviteľný vodík vyvážať do EÚ tak, aby ho bolo možné započítať k cieľom EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Druhý delegovaný akt určuje metodiku výpočtu emisií skleníkových plynov zo životného cyklu palív z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu. Táto metodika okrem iného zohľadňuje emisie skleníkových plynov z celého životného cyklu daných palív a objasňuje ako treba počítať emisie skleníkových plynov obnoviteľného vodíka alebo jeho derivátov, keď sa vyrába v zariadení, ktoré vyrába zároveň aj palivá na fosílnom základe.

Akty teraz dostanú Európsky parlament a Rada EÚ. Majú dva mesiace na ich preskúmanie a prijatie alebo zamietnutie, no lehotu možno na ich žiadosť predĺžiť o dva mesiace. Nemajú možnosť návrhy zmeniť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)