Spoločnosť Enel Green Power v novom projekte v talianskom Toskánsku kombinuje geotermálnu energiu s energiou z biomasy. Tvrdí, že tak zvýši energetickú efektívnosť a výrobu elektriny a zároveň zabráni zvyšovaniu emisií.
Spoločnosť Enel Green Power dokončila v talianskom Toskánsku výstavbu biomasovej elektrárne, ktorá spolu s geotermálnou elektrárňou Cornia 2 vytvára jedinečný systém v celosvetovom meradle. Ide totiž o novú kombináciu dvoch technológií, keď nová prevádzka bude mať za úlohu zahrievať geotermálnu paru z elektrárne Cornia 2 lokalizovanej v Castelnuovo Val di Cecina v Toskánsku. Projekt zvýši tak energetickú efektívnosť ako aj objem výroby energie v geotermálnom cykle.
Zvýši výrobu
Nová 5 megawattová prevádzka by mala zvýšiť produkciu geotermálnej elektrárne o viac ako 30 gigawatthodín ročne a tak zároveň zabrániť ročným emisiám oxidu uhličitého v objeme až 13 tis. ton. Podľa spoločnosti bude mať nová prevádzka významný dopad aj na zamestnanosť, keďže by mala vytvoriť od 35 do 40 priamych a nepriamych pracovných miest. Existujúca geotermálna elektráreň je tak doplnená malou elektrárňou na biomasu z okolitých lesov. Táto elektráreň bude následne zvyšovať teplotu geotermálnej pary zo vstupnej hodnoty medzi 150 až 160 stupňami Celzia na 370 až 380 stupňov Celzia. Tým sa zvýši čistá produkcia elektriny a zvýši sa tiež celková efektivita výrobného cyklu.
Investícia 15 miliónov
„Integrácia rozdielnych technológií je rozhodujúcim krokom vpred pre budúcnosť obnoviteľnej energie,“ povedal šéf Enel Green Power Francesco Venturini. „Táto elektráreň, podobne ako naša prevádzka Stillwater v Spojených štátoch amerických, ktorá kombinuje geotermálnu technológiu so solárnou termodynamikou a s prevádzkou Fontes Solar v Brazílii, ktorá integruje fotovoltiku s veternou energiou, umožní optimalizáciu výsledkov a predstavuje model, ktorý otvára nové lokálne príležitosti pre energetiku, ekonomiku a zamestnanosť,“ tvrdí. Enel Green Power investoval do nového toskánskeho projektu viac ako 15 mil. eur. Nová elektráreň je technologicky inovatívna, pretože má takmer nulový dopad na životné prostredie, vylepšuje už jestvujúcu prevádzku a udržiava celkovú obnoviteľnosť oboch zdrojov v spoločnom cykle kombináciou dvoch obnoviteľných zdrojov v systéme s potenciálom pre budúci medzinárodný rozvoj.