Elektrizačné sústavy Ukrajiny a Moldavska sú od stredy núdzovo zosynchronizované so sústavami v kontinentálnej Európe. Na Slovensko sa ukrajinská prenosová sústava napája na kontinentálnu prenosovú sústavu 400 kilovoltovým vedením z rozvodne v katastrálnom území Krišovská Liesková. Prenos elektriny prebieha zatiaľ spoľahlivo a bez problémov.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi vykonali nálety v Mariupole, vyhrážajú sa Bosne a prezident Zelenskyj kritizuje Nemecko (online)
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), ako člen Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) a ako prevádzkovateľ siete Slovenska, priameho suseda Ukrajiny, pri prepájaní sústav zabezpečovala všetky potrebné procesy. Synchronizácia elektrizačných sústav je náročný proces, ktorý obvykle trvá niekoľko rokov.
Celý proces museli výrazne urýchliť
„Situácia na Ukrajine je natoľko vážna, že celý proces sa musel mimoriadne urýchliť. No aj za tento krátky čas sme vykonali množstvo testov technických a bezpečnostných parametrov, smerovaných na dostatočnosť kapacít prepojovacích cezhraničných vedení či nastavenie postupov v systémoch tak, aby nebola ohrozená bezpečná prevádzka prepojených sústav. Riešili sme aj kybernetickú bezpečnosť, legislatívne a regulačné rámce,“ informoval predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.
Nie je to bez rizika ani zadarmo
„Synchronizácia s ukrajinskou prenosovou sústavou nie je bez rizika ani zadarmo. Podieľať sa na jej stabilite bude odteraz celá kontinentálna Európa,“ dodal minister financií Igor Matovič, zástupca jediného akcionára SEPS.
„Naša synchronizácia by bola nemožná bez päťročnej podpory európskych partnerov, najmä tých zo susedných krajín. Slovenský SEPS zohral v tomto úsilí veľkú rolu, ďakujem im za veľmi plodnú dlhoročnú spoluprácu,“ uviedol predseda predstavenstva Ukrenergo Volodymyr Kudrytskyi.
Matovič v Bruseli apeloval na riešenie dodávok energií, Slovensko je pripravené ísť v sankciách ešte ďalej
Z krátkodobého hľadiska môžu byť po prepojení rizikom rovnováha medzi výrobou a spotrebou elektriny na území Ukrajiny, ktorá vyplýva z prebiehajúceho vojnového konfliktu a oblasť kybernetickej bezpečnosti pri výmene dát.
„Zoskupenie 35 krajín ENTSO-E je však natoľko odborne a ekonomicky významným celkom, že tieto riziká vieme bezpečne vyhodnotiť a pravdepodobnosť výskytu vážnych incidentov dostať na minimum,“ zdôraznil Dovhun.
Ukrajina je zatiaľ energeticky sebestačná
Ukrajina je aktuálne energeticky sebestačná, nakoľko počas vojny dopyt po elektrine výrazne klesol a aj po odstavení niektorých zdrojov tak vie pokryť dopyt a riešiť prípadné problémy vlastnými zdrojmi. Pre Ukrajinu a Moldavsko je synchrónne prepojenie dôležitým komponentom energetickej bezpečnosti.
SEPS sa aktívne zapája do testov na odstrihnutie ukrajinskej siete od Ruska a Bieloruska
Ukrajinská a moldavská elektrizačná sústava boli doposiaľ prepojené so sústavami Ruska, Bieloruska a ďalších štátov bývalého Sovietskeho zväzu. Ukrajina a Moldavsko požiadali o spustenie prístupového procesu na prepojenie s kontinentálnou Európou už v roku 2017. Aktuálny ozbrojený konflikt to bezprecedentne urýchlil.