Vojna na Ukrajine: Rusi vykonali nálety v Mariupole, vyhrážajú sa Bosne a prezident Zelenskyj kritizuje Nemecko (online)

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia,
Hasiči hasili apartmánový dom po ruskom raketovom útoku v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste na Ukrajine, v pondelok 14. marca 2022 Foto: SITA/AP

Rusko vo štvrtok ráno vykonalo ďalšie nálety na obliehané ukrajinské mesto Mariupoľ. Uviedla to kancelária ukrajinského prezidenta, pričom obete nehlásila. Ľudia sa podľa nej snažia z mesta svojpomocne utiecť, ale „riziko smrti zostáva vysoké“, pretože ruské sily predtým pálili na civilistov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Prezidentská kancelária tiež hlásila nočné delostrelecké a letecké útoky na ďalších miestach na Ukrajine vrátane predmestí Kyjeva Kalynivka a Brovary. Boje pokračujú aj v Mykolajive na juhu, kam sa snažia dostať ruské sily, a aj východné mesto Avdijivka v noci čelilo delostreleckej paľbe.

Ukrajina tvrdí, že Rusko sa čoraz viac uchyľuje k delostreleckým a leteckým útokom, pretože jeho postup stagnuje. Ukrajinský generálny štáb uviedol, že „nepriateľ bez úspechu vo svojej pozemnej operácii pokračuje v raketových a bombových útokoch na infraštruktúru a vysoko obývané oblasti ukrajinských miest“.

Rusi v stredu zbombardovali aj divadlo v Mariupole, ale väčšina ľudí v tamojšom kryte útok prežila. Ukrajinský poslanec Dmytro Gurin, ktorý má v obkľúčenom meste rodičov, to povedal pre spravodajský web BBC. Podľa neho je v kryte viac ako 1 000 žien a detí. „Pred pár minútami sme dostali informáciu, že úkryt to vydržal a ľudia prežili. Zatiaľ nevieme, či máme zranených alebo zabitých ľudí. Vyzerá to však tak, že väčšina z nich prežila a sú v poriadku,“ povedal.

Štátny tajomník britského ministerstva zahraničia James Cleverly vo štvrtkovej relácii Good Morning Britain na ITV uviedol, že bombardovanie mariupoľského divadla, kde sa obyvatelia ukrývali pred ruským ostreľovaním, vyzerá byť cielený a predstavuje porušenie medzinárodného humanitárneho práva.

Ako referuje spravodajský web BBC, Cleverly povedal, že je dôležité zhromaždiť dôkazy o týchto akciách, aby zodpovední, „či už sú to velitelia na bojiskách, až po vrchol organizácie, mohli byť braní na zodpovednosť, keď sa táto vojna skončí“.

Na otázku, či si myslí, že bombardovanie úkrytu „vyzerá ako vojnový zločin“, Cleverly odpovedal: „Ako hovorím, zameranie sa na civilnú infraštruktúru je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a zákonom o ozbrojených konfliktoch.“

Cleverly poznamenal, že bude na medzinárodných súdoch a tribunáloch, aby prijali rozhodnutie, ale je podľa neho samozrejmé, že toto je civilná infraštruktúra. „Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo ‚deti‘. Ako vravím, ide o zjavné porušenie medzinárodného práva a pravidiel ozbrojeného konfliktu,“ skonštatoval Cleverly.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Viceprezidentka Spojených štátov amerických Kamala Harrisová v telefonáte s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vyjadrila poďakovanie všetkým na Slovensku, ktorí podporujú a vyjadrujú solidaritu s občanmi Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posolstve nemeckému parlamentu kritizoval Berlín za podporu plynovodu Nord Stream 2 a uviedol, že Nemecko pre obavy z poškodenia svojej ekonomiky váha s uvalením najprísnejších sankcií na Rusko.

Americký prezident Joe Biden po prvý raz nazval ruskú hlavu štátu Vladimira Putina vojnovým zločincom.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – piatok 18. marca

22:30 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:35 Viac ako 320-tisíc Ukrajincov sa vrátilo zo zahraničia bojovať za svoju krajinu. Na Facebooku o tom informovala štátna pohraničná stráž, pričom uviedla, že väčšina z tohto počtu tvoria muži. Iba v priebehu ostatných 10 dní sa do vlasti vrátilo asi 180-tisíc Ukrajincov. „Naši chlapci sa nevzdávajú, preto treba pomáhať, bojovať za našu krajinu. Ukrajina musí byť slobodná, ako všetci Ukrajinci,“ povedal jeden z Ukrajincov, ktorý sa domov vrátil z Poľska.

20:47 Charitatívny pracovník, ktorý bol nútený utiecť z Rusmi obliehaného Mariupoľa, opísal situáciu v meste ako „peklo“ a „hrôzu“. Ako povedal pre spravodajský web BBC, starší obyvatelia umierajú vo svojich domoch a nikto sa k nim nemôže dostať pre neustále ostreľovanie.

20:28 Španielske úrady zakázali odchod z prístavu už tretej luxusnej jachte, o ktorej sa predpokladá, že patrí ruskému oligarchovi. Španielska občianska garda na príkaz námorných úradov zabezpečila, aby superjachta Crescent zostala v prístave Tarragona, uviedla polícia pre tlačovú agentúru The Associated Press.

Majiteľom 135 metrov dlhej jachty je údajne Igor Sečin, šéf ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť. Európska únia uvalila na Sečina sankcie, pretože je „jedným z najdôvernejších a najbližších poradcov Vladimira Putina a tiež jeho osobným priateľom“.

Jachtu Crescent zadržali po tom, ako už v skoršej časti tohto týždňa nedovolili z prístavu v Barcelone vyplávať jachte Valerie a z Mallorcy odplávať jachte Lady Anastasia, uviedla polícia. Predpokladá sa, že všetky tri plavidlá vlastnia ruskí magnáti s úzkymi kontaktmi s Putinom.

20:08 Témou rokovania Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) bolo vytvorenie špecifickej pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať problematikou dlhodobej integrácie ľudí z Ukrajiny na Slovensku. Informoval o tom minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) po skončení ÚKŠ. Jednotlivé rezorty majú delegovať ľudí, ktorí sa budú touto tématikou zaoberať. Na stretnutí členovia ÚKŠ diskutovali aj o veľkokapacitnom centre v Michalovciach či fungovaní na hraniciach.

19:54 Ministri zahraničných vecí krajín G7 vyzvali Rusko, aby splnilo príkaz Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) a zastavilo útok na Ukrajinu a stiahlo svoje vojenské sily.

V spoločnom vyhlásení odsúdili útoky Ruska na ukrajinských civilistov vrátane obliehania Mariupoľa a iných miest. Obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina z vedenia „nevyprovokovanej a hanebnej vojny“, ktorá donútila milióny ľudí opustiť svoje domovy a vyústila do zničenia infraštruktúry, nemocníc, divadiel a škôl.

Skupina G7 uviedla, že tí, ktorí sú zodpovední za vojnové zločiny, za to zaplatia. Skupina tiež uvítala vyšetrovanie a zhromažďovanie dôkazov v podaní ICJ. G7 je pripravená ďalej zvyšovať tlak na Rusko a poskytovať ďalšiu pomoc tým, ktorí to potrebujú, vrátane malého Moldavska, ktoré ponúka útočisko najväčšej skupine utečencov z Ukrajiny na počet obyvateľov.

19:33 Narušenie dodávateľských reťazcov pre rusko-ukrajinský konflikt vytlačilo ceny obilia na viacročné maximá. Pre neistotu dodávok obilia zostanú ceny zvýšené a volatilné. Cena pšenice na chicagskej burze CBoT sa tento rok zvýšila o viac ako 70 percent. Ceny prekročili 13 amerických dolárov za bušel, čo predstavuje zhruba 440 eur za tonu.

Aktuálne sa obchoduje za najvyššie ceny od roku 2008. Cena kukurice tento rok vzrástla takmer o 30 percent a dostala sa na úroveň z roku 2013. Sójové bôby vzrástli o viac ako 25 percent, a dosahujú najvyššiu cenu od roku 2012. Informuje o tom Miroslava Artimová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

19:18 Úrady v ukrajinskom Mariupoli uviedli, že ruská armáda pri bombardovaní zničila v tomto obliehanom prístavnom meste na pobreží Azovského mora až 90 % budov. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Poslankyňa ukrajinského parlamentu Lesia Vasylenková na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísala, že mesto „ničia z oblohy“ a zopakovala výzvu prezidenta Volodymyra Zelenského západným štátom, aby nad krajinou zaviedli bezletovú zónu.

19:02 Ruská novinárka Marina Ovsjannikovová dúfa, že jej televízny protest, počas ktorého držala transparent s protivojnovým odkazom, povzbudí ľudí, aby spochybňovali správy miestnych médií.

Marina Ovsjannikovová, propaganda, médiá, rusko
Marina Ovsjannikovová prerušila hlavné večerné spravodajstvo ruskej štátnej televízie Kanál 1. Reprofoto: www.youtube.com

18:38 Estónske ministerstvo obrany informovalo, že USA pre tento rok vyčlenili 180 miliónov dolárov na vojenskú pomoc pobaltským členom NATO. USA poskytujú financie pre Estónsko, Lotyšsko a Litvu v rámci programu Pobaltská bezpečnostná iniciatíva.

Estónsky rezort obrany vo štvrtok uviedol, že balík financií schválený americkým Kongresom je oproti predošlému roku väčší o viac ako 10 miliónov dolárov. Pomoc smeruje trom bývalým sovietskym republikám, ktoré susedia s Ruskom a pomáhajú Ukrajine od začiatku ruskej invázie poskytovaním zbraní a ďalšieho materiálu.

„Spojené štáty americké demonštrujú jasnú iniciatívu v terajšej bezpečnostnej kríze, a to podporou svojich spojencov v rámci NATO a tiež podporou Ukrajiny,“ konštatoval estónsky minister obrany Kalle Laanet. „Rozhodnutie Kongresu ukazuje, že USA sú zaviazané obrane nášho regiónu,“ dodal minister.

18:12 Stavebno-technologický koncern Strabag so sídlom v Rakúsku, v ktorého pozadí je ruský oligarcha a miliardár Oleg Deripaska, by mohol mať problém so získaním verejných zákaziek na Slovensku. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) si to myslí v súvislosti s novelou zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by mala umožniť vláde obmedziť účasť napríklad ruských firiem či vlastníkov v tendroch. Dôvodom je vojenská agresia Ruska proti Ukrajine.

Oleg Deripaska
Ruský oligarcha Oleg Deripaska. Foto: archívne, SITA/AP

17:53 Ben Hodges upozorňuje, že väčšina padlých ruských vojakov pochádzala z elitných jednotiek, a tak ich bude ťažké nahradiť. Tvrdí, že Kremeľ nebude môcť pred verejnosťou dlho skrývať skutočný počet obetí.

17:39 Sýrsky prezident Baššár al-Asad údajne sľúbil Rusku, že mu pri invázii na Ukrajine poskytne 40-tisíc žoldnierov. Na Telegrame to uviedla ukrajinská vojenská rozviedka s tým, že viacerí žoldnieri to vnímajú ako príležitosť na nelegálne prisťahovalectvo do Európskej únie.

Pri nábore vraj žoldnierom sľúbili, že budú mať na starosti obnovenie poriadku na okupovaných územiach. Nedávno sa však medzi žoldniermi začali šíriť informácie o priamej účasti na bojoch proti ukrajinskej armáde. To údajne výrazne znížilo „bojového ducha“ Sýrčanov.

17:23 Ruské sily používali v Mykolajive kazetovú muníciu, tvrdí organizácia Human Rights Watch.

Mykolaiv, kazetová munícia
Reprofoto: twitter.com.

17:08 Dvadsaťjeden ľudí zabilo ruské delostrelectvo, ktoré zničilo školu a komunitné centrum v mestečku Merefa neďaleko Charkova na severovýchode Ukrajiny. Starosta mestečka Venjamin Sitov povedal, že útok sa odohral vo štvrtok pred svitaním. Región Charkova je terčom silného bombardovania, keďže ruská armáda, ktorá tam uviazla, sa snaží postúpiť vpred. V meste Černihiv severovýchodne od Kyjeva podľa ukrajinských záchranárov delostrelecké bombardovanie zasiahlo ubytovňu, pričom zabilo manželský pár s tromi deťmi vrátane 3-ročných dvojičiek.

16:55 Litva zvýši obranný rozpočet zhruba o štvrtinu z pôvodne plánovaných 2,02 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny na 2,52 percenta. Rozhodol o tom vo štvrtok litovský parlament. Za dodatočné výdavky vo výške takmer 300 miliónov eur hlasovalo 123 poslancov v 141-člennom zákonodarnom zbore. Proti nebol nikto a nikto sa ani nezdržal hlasovania.

Zvýšenie rozpočtu umožní Litve rýchlejšie ukončiť plánované zaobstaranie výzbroje potrebnej na posilnenie obranyschopnosti a tiež umožní prijať ďalšie jednotky NATO prichádzajúce do krajiny, uviedol litovský minister obrany Arvydas Anušauskas. Litva, ktorá ma menej ako tri milióny obyvateľov, zdieľa pozemnú hranicu s ruskou exklávou Kaliningrad a spojencom Moskvy Bieloruskom.

16:43 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v Bratislave rokoval s ministrom obrany Spojených štátov amerických Lloydom Austinom.

NAÏ: Prijal ministra obrany USA
Sprava: Minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Spojených štátov amerických (USA) Lloyd Austin počas tlačovej konferencie po ich stretnutí v Bratislave. Bratislava, 17. marec 2022. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

16:22 Švajčiari spustili petíciu za vyhostenie Putinovej milenky, podpísali ju už desaťtisíce ľudí.

Russian President Vladimir Putin attends a cabinet meeting via video link, at the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Wednesday, Nov. 24, 2021. ()
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

15:43 Naživo: Tlačová konferencia po stretnutí slovenského a amerického ministra obrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:32 Ukrajinským utečencom prichádzajúcim do Švédska budú ponúkať očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom vo štvrtok švédska vláda. Ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová uviedla, že len trochu viac ako tretina ukrajinskej populácie dostala dve dávky vakcíny proti koronavírusu. „Je veľmi dôležité, aby čo najviac tých, ktorí prichádzajú do Švédska ako utečenci, bolo čo najskôr zaočkovaných,“ konštatovala. „Ide o to, že budú chrániť seba, ale zároveň to bude posilnenie Švédska,“ dodala ministerka. Švédske úrady v skoršej časti tohto mesiaca odhadli, že denne do krajiny prichádza približne štyritisíc ukrajinských utečencov.

15:16 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu tam prišlo o život najmenej 107 detí a viac ako 120 utrpelo zranenia.

14:52 Ukrajina sa úspešne pripojila k slovenskej prenosovej sústave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:45 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa rozhodol necestovať na Ukrajinu na základe odporúčania bezpečnostných zložiek a všetci apelujú na prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil nezmyselnú vojnu. Takto premiér Heger písomne odpovedal na otázku nezaradeného poslanca Miroslava Suju (Republika), prečo nešiel, na rozdiel od premiérov Poľska, Česka a Slovinska, na Ukrajinu.

Odpoveď na Hodine otázok v parlamente namiesto neprítomného premiéra prečítal vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Zároveň minister hospodárstva povedal aj vlastný postoj, že cesta bola „milým gestom“, ale nechcel by ísť na pohreb aktuálne žijúceho premiéra. Považuje preto rozhodnutie Hegera necestovať do Kyjeva za správne, lebo išlo o zbytočné riziko. Dôležitejšie je, že Heger podľa Sulíka prijíma rozhodnutia a SR pomáha Ukrajine vojenskými dodávkami a iným materiálom.

14:32 Ruský veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Igor Kalabuchov povedal, že táto balkánska krajina má právo sa rozhodnúť, či vstúpi alebo nevstúpi do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Varoval však, že Moskva si vyhradzuje právo reagovať na takúto možnosť. Referuje o tom web euractiv.com.

„Ak sa (Bosna a Hercegovina) rozhodne byť členom akejkoľvek aliancie, je to jej vnútorná záležitosť. Naša odpoveď je už iná vec,“ povedal Kalabuchov pre televíznu stanicu FTV a naznačil, že Rusko by v takom prípade použilo v Bosne a Hercegovine vojenskú silu. „Príklad Ukrajiny ukazuje, čo očakávame. Ak by sa vyskytla nejaká hrozba, odpovieme,“ doplnil.

Podľa Kalabuchova Západ predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Bosny a Hercegoviny, keď tvrdí, že Rusko „údajne pripravuje plán“. „Nemáme žiadne plány. Budeme reagovať po analýze strategickej a geopolitickej situácie,“ vyhlásil Kalabuchov.

O politickú moc v multietnickej Bosne a Hercegovine sa delia Bosniaci, Chorváti a Srbi. Srbským zástupcom v trojčlennom predsedníctve krajiny je v súčasnosti Milorad Dodik, ktorý je stúpencom oddelenia srbskej časti Bosny a Hercegoviny. Napriek hlasnému odporu zo strany Dodika Bosna a Hercegovina tento mesiac na pôde Valného zhromaždenia OSN hlasovala za odsúdenie ruskej invázie na Ukrajinu.

14:21 Moskva odmieta rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), ktorý v stredu nariadil Rusku zastaviť jeho vojenské operácie na Ukrajine. Vo štvrtok to vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Podľa Peskova musia so zavedením rozhodnutia súhlasiť obe strany a zo strany Ruska „tu nie je žiaden súhlas“. Peskov tiež počas svojho pravidelného konferenčného hovoru s novinármi povedal, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budú v istej forme pokračovať aj vo štvrtok.

„Neviem, či už sú alebo nie, ale malo by to byť dnes, v jednom smere alebo druhom,“ skonštatoval. Tiež trval na tom, že ruská delegácia je pripravená pracovať nonstop. „Bohužiaľ, nevidíme rovnaký zápal na ukrajinskej strane,“ dodal.

14:10 Bombardovanie mariupoľského divadla, kde sa obyvatelia ukrývali pred ruským ostreľovaním, vyzerá byť cielený a predstavuje porušenie medzinárodného humanitárneho práva.

Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to štátny tajomník britského ministerstva zahraničia James Cleverly. V relácii Good Morning Britain na ITV Cleverly povedal, že je dôležité zhromaždiť dôkazy o týchto akciách, aby zodpovední, „či už sú to velitelia na bojiskách, až po vrchol organizácie, mohli byť braní na zodpovednosť, keď sa táto vojna skončí“.

Na otázku, či si myslí, že bombardovanie úkrytu „vyzerá ako vojnový zločin“, Cleverly odpovedal: „Ako hovorím, zameranie sa na civilnú infraštruktúru je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a zákonom o ozbrojených konfliktoch.“

Cleverly poznamenal, že bude na medzinárodných súdoch a tribunáloch, aby prijali rozhodnutie, ale je podľa neho samozrejmé, že toto je civilná infraštruktúra. „Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo ‚deti‘. Ako vravím, ide o zjavné porušenie medzinárodného práva a pravidiel ozbrojeného konfliktu,“ skonštatoval Cleverly.

14:04 Naživo: Na návštevu Slovenska vo štvrtok prišiel americký minister obrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:41 Európska centrálna banka (ECB) bude flexibilne reagovať na riziká súvisiace s vojnou na Ukrajine. Banka je pripravená zmeniť kurz, ak ruská invázia vyvolá nové inflačné tlaky, uviedla vo štvrtok šéfka ECB Christine Lagardeová. Vojna podľa nej povedie k vyššej inflácii a slabšiemu hospodárskemu rastu. Všetky menovopolitické rozhodnutia v nasledujúcich mesiacoch budú nevyhnutne závisieť od ekonomických dopadov vojny, povedala Lagardeová na konferencii vo Frankfurte nad Mohanom.

12:58 Spojené kráľovstvo nasadí v Poľsku raketový systém Sky Sabre a vyšle s ním 100 vojakov. Počas návštevy Varšavy to oznámil britský minister obrany Ben Wallace.

12:55 Ruská vojna na Ukrajine naruší obchod a spomalí chod dodávateľských reťazcov, čo zredukuje ekonomický rast a zvýši ceny na celom svete. 

Upozornila na to vo štvrtok Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Konflikt podľa organizácie v priebehu roka zredukuje výkon svetovej ekonomiky o 1,08 percenta, výkon hospodárstva eurozóny o 1,4 percenta a ekonomiky USA o 0,88 percenta.

12:31 Štátne divadlo Košice (ŠDKE) dôrazne odsudzuje bombový útok na divadlo v ukrajinskom meste Mariupoľ.

„Je to ďalšie z radu vojnových zverstiev, ktorých sa za posledné tri týždne dopustila ruská armáda pri svojej snahe vziať Ukrajincom a Ukrajinkám ich slobodu a nezávislosť a zničiť národ, ktorý nechcel nič iné, len ísť svojou vlastnou cestou za hodnotami, ktoré sú vlastné celej Európe a civilizovanému svetu,“ uviedol hovorca ŠDKE Svjatoslav Dohovič.

Ako ďalej dodal, bombardovanie budovy, v ktorej sa pred hrôzami vojny a raketami údajne ukrývalo viac ako tisíc ľudí, z veľkej časti detí, je niečím, čo sa vymyká ľudskému chápaniu.

„Ničenie kultúrneho a umeleckého dedičstva, bombardovanie nemocníc a obytných domov, zabíjanie civilistov sú bezprecedentnými vojnovými zločinmi, za ktoré musia ich strojcovia niesť zodpovednosť. Umenie a kultúra sú mierotvorné, spájajú ľudí, nepoznajú hranice, a preto nesmú byť cieľom útokov. Tak ako v predchádzajúcich dňoch sme aj teraz myšlienkami s Ukrajinou a budeme aj naďalej nielen slovne, ale aj činmi vyjadrovať veľkú podporu, solidaritu a spolucítenie s trpiacimi ľuďmi za našimi východnými hranicami,“ dodal Dohovič.

12:27 Rusko vo štvrtok ráno vykonalo ďalšie nálety na obliehané ukrajinské mesto Mariupoľ. 

Uviedla to kancelária ukrajinského prezidenta, pričom obete nehlásila. Ľudia sa podľa nej snažia z mesta svojpomocne utiecť, ale „riziko smrti zostáva vysoké“, pretože ruské sily predtým pálili na civilistov.

Prezidentská kancelária tiež hlásila nočné delostrelecké a letecké útoky na ďalších miestach na Ukrajine vrátane predmestí Kyjeva Kalynivka a Brovary. Boje pokračujú aj v Mykolajive na juhu, kam sa snažia dostať ruské sily, a aj východné mesto Avdijivka v noci čelilo delostreleckej paľbe.

12:03 Pre rakúsku bankovú skupina Raiffeisen Bank International (RBI) je situácia v Rusku čoraz vyhrotenejšia. 

Skupina zvažuje všetky možnosti súvisiace s jej podnikaním v krajine, v hre je aj „starostlivo riadený odchod“. Uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ banky Johann Strobl.

Raiffeisen Bank
Raiffeisen Bank International v Rakúsku. Foto: ilustračné, RBI

11:57 Senát českého parlamentu vo štvrtok schválil vyslanie až 650 vojakov na Slovensko.

11:54 Slovinská republika sa rozhodla poskytnúť do 200 vojakov v rámci predsunutej vojenskej prítomnosti NATO na Slovensku.

Podľa schváleného vládneho materiálu malo na Slovensko prísť do 600 vojakov z Českej republiky, do 200 vojakov z Holandska, do 100 vojakov z Poľskej republiky, do 100 vojakov zo Slovinska, do 400 vojakov zo Spojených štátov amerických a do 700 vojakov z Nemecka.

Matej Tonin vysvetlil, že množstvo vyslaných slovinských vojakov sa zvýšilo preto, že chcú poslať na Slovensko celú jednu rotu. „Som si istý, že budete spokojní so slovinskými vojakmi, ktorí sú profesionáli. Pomôžeme posilniť východné krídlo NATO,“ dodal slovinský minister obrany.

Ministri sa rozprávali aj o situácii na Ukrajine. „Obaja si uvedomujeme na základe informácii, ktoré máme, a na základe diskusii, ktoré prebiehajú v a NATO, čo je potrebné dnes urobiť, aby sme pomohli Ukrajine. Som veľmi rád, že na jednej strane spolupracujeme v oblasti pomoci Ukrajine a na druhej strane nám Slovinsko pomáha v humanitárnej oblasti, aby sme zvládli prílev utečencov,“ pokračoval Naď.

Témou rokovania bola aj reflexia ozbrojených síl na vojnu na Ukrajine. „Včera sme si to spoločne vypočuli aj na rokovaní ministrova obrany členských krajín NATO, že obranné výdavky vo výške dvoch percent HDP sú minimum,“ zdôraznil, že je to potrebné pri modernizácii ozbrojených síl.

Matej Tonin, Jaroslav Naď
Minister obrany Slovinska Matej Tonin a minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

11:46 Narušenie dodávateľských reťazcov pre rusko-ukrajinský konflikt vytlačilo ceny obilia na viacročné maximá.

Pre neistotu dodávok obilia zostanú ceny zvýšené a volatilné. Cena pšenice na chicagskej burze CBoT sa tento rok zvýšila o viac ako 70 percent.

Pšenica
Cena pšenice na chicagskej burze CBoT sa tento rok zvýšila o viac ako 70 percent. Foto: archív, SITA/Martin Medňanský

11:39 Elektrizačné sústavy Ukrajiny a Moldavska sú od stredy núdzovo zosynchronizované so sústavami v kontinentálnej Európe. Na Slovensko sa ukrajinská prenosová sústava napája na kontinentálnu prenosovú sústavu 400 kilovoltovým vedením z rozvodne v katastrálnom území Krišovská Liesková. Prenos elektriny prebieha zatiaľ spoľahlivo a bez problémov.

11:31 Senát českého parlamentu vo štvrtok schválil vyslanie až 650 vojakov na Slovensko.

Vojaci budú pôsobiť v jednotke NATO, ktorá bude na Slovensku v rámci posilňovania východného krídla aliancie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Jednotke bude veliť česká armáda. Vláda vyslanie odobrila pred týždňom, Poslanecká snemovňa dá súhlas asi na budúci týždeň. Informuje o tom spravodajská televízia ČT24.

11:20 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa zastal predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý sa rozhodol necestovať do Kyjeva za Volodymyrom Zelenským. Ukrajinského prezidenta tento týždeň navštívili premiéri Česka, Slovinska a Poľska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:02 Mesto Košice v súvislosti s konfliktom na Ukrajine prerušilo partnerstvo a spoluprácu s ruským Sankt Petersburgom a bieloruským Vitebskom. Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve o tom rozhodli košickí mestskí poslanci, keď podporili návrh poslanca Ladislava Strojného.

„Toto nie je akt proti občanom Petrohradu alebo občanom Vitebska, toto je signál, že ako vlády Ruskej federácie a Bieloruskej republiky, tak aj výkonná rada nemôžu očakávať, že budú mať v civilizovanej Európe partnerstvá, pokiaľ vlády týchto republík vraždia občanov vo vedľajšom štáte,“ uviedol Strojný.

S mestom Sankt Petersburg v Ruskej federácii Košice podpísali protokol o partnerstve a spolupráci 28. októbra 1995, s Vitebskou regionálnou výkonnou radou Bieloruskej republiky bolo memorandum o spolupráci podpísané 8. júla 2015.

10:55 Za posledných 24 hodín vybavili na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny na Slovensko takmer 8-tisíc osôb. Celkový počet takto vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko sa od vypuknutia konfliktu blíži k číslu 229-tisíc. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Na hraničnom priechode Ubľa vybavili za posledných 24 hodín dokopy 1 475 osôb, na hraničnom priechode Vyšné Nemecké 5 677 ľudí a na hraničnom priechode Veľké Slemence 825.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:50 Naživo: Tlačová konferencia slovenského a slovinského ministra obrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:46 Banky majú dobre vybudované nástroje na odhaľovanie osôb v rámci sankcií.

10:42 Dolár v úvode štvrtkového obchodovania vzrástol oproti jenu. Dolár si prilepšil po tom, ako americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju krátkodobú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Oproti jenu dolár posilnil na 118,74 JPY/USD z hodnoty 118,69 JPY/USD. Spoločná európska mena si však voči doláru prilepšila na 1,1029 USD/EUR z úrovne 1,0940 USD/EUR.

10:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posolstve nemeckému parlamentu kritizoval Berlín za podporu plynovodu Nord Stream 2 a uviedol, že Nemecko pre obavy z poškodenia svojej ekonomiky váha s uvalením najprísnejších sankcií na Rusko.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

10:31 Väčšina ľudí, ktorí sa skrývali v bombovom kryte v divadle v ukrajinskom meste Mariupoľ, zrejme prežila stredajšie ruské bombardovanie.

Ukrajinský poslanec Dmytro Gurin, ktorý má v obkľúčenom meste rodičov, to povedal pre britského vysielateľa BBC. Podľa neho je v kryte viac ako 1 000 žien a detí. „Pred pár minútami sme dostali informáciu, že úkryt to vydržal a ľudia prežili. Zatiaľ nevieme, či máme zranených alebo zabitých ľudí. Vyzerá to však tak, že väčšina z nich prežila a sú v poriadku,“ povedal.

10:04 Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s Radou slovenských exportérov zverejnil dotazník pre slovenských podnikateľov, ktorí majú aktíva na ukrajinskom alebo ruskom trhu, prípadne obchodujú v daných teritóriách začiatkom marca.

9:40 Maďarský premiér Viktor Orbán očakáva, že na budúci týždeň príde do Maďarska z Ukrajiny „väčšia vlna utečencov“.

Vo videu z návštevy hraničného priechodu v blízkosti maďarskej hranice s Ukrajinou a Rumunskom zverejnenom na sociálnej sieti Facebook povedal, že tam na budúci týždeň vyšlú viac príslušníkov pohraničnej stráže, aby dokázali zvládnuť zvýšený prílev prichádzajúcich. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Do 14. marca podľa dát OSN prešlo hranice do Maďarska zhruba 263 888 Ukrajincov. V stredu Orbánov poradca pre maďarské médiá uviedol, že očakávajú do konca vojny prijatie viac ako 900-tisíc utečencov. Počet utečencov prichádzajúcich do Maďarska však za posledný týždeň značne klesol.

9:31 Drvivá väčšina ukrajinského územia vrátane všetkých veľkých miest zostáva v rukách Ukrajiny.

9:23 Rusko po útoku na Ukrajinu viac nie je spoľahlivým partnerom, vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO).

9:18 Japonské ministerstvo obrany informovalo, že štyri ruské vojnové lode prešli v utorok a stredu Cugarským prielivom medzi ostrovmi Honšu a Hokkaido. Pravdepodobne prevážali vojakov a bojové vozidlá na Ukrajinu. Rezort uviedol, že bude situáciu a pohyby ruských ozbrojených síl naďalej monitorovať. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

9:12 Akciový trh v USA uzatvoril stredajšie obchodovanie so ziskom po tom, čo Federálny rezervný systém (Fed) oznámil prvé zvýšenie úrokových sadzieb od roku 2018. Rozhodnutie Fed-u zamerať sa na boj proti inflácii podporilo aj výnosy zo štátnych dlhopisov.

Centrálna banka v súlade s očakávaniami zvýšila svoju krátkodobú úrokovú sadzbu o štvrtinu percentuálneho bodu. Krok znamená odklon od udržiavania extrémne nízkych úrokových sadzieb, ktorými sa Fed snažil stimulovať ekonomiku od nástupu pandémie koronavírusu. Tvorcov menovej politiky k zmene kurzu prinútila vysoká inflácia, ktorá sa nachádza na 40-ročných maximách.

Index S&P 500 posilnil o 2,2 % na 4 357,86 bodu, Dow Jones o 1,5 % na 34 063,10 bodu a Nasdaq o 3,8 %, na 13 436,55 bodu.

9:04 Naživo: Privítanie slovinského ministra obrany na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:52 Viceprezidentka Spojených štátov amerických Kamala Harrisová v telefonáte s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vyjadrila poďakovanie všetkým na Slovensku, ktorí podporujú a vyjadrujú solidaritu s občanmi Ukrajiny. Prezidentka o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Viceprezidentka veľmi ocenila pomoc, ktorú Slovensko a naši občania Ukrajincom poskytujú a ponúkla pre naše kroky ďalšiu podporu, vrátane humanitárnej aj finančnej,“ vyhlásila Čaputová.

Pripomenula, že obe političky spolu telefonovali práve v deň, keď Medzinárodný súdny dvor v Haagu nariadil Rusku okamžité zastavenie vojenských operácii na Ukrajine. „Rozhodnutie súdu potvrdzuje, že ruská agresia na Ukrajine, ktorá si už vyžiadala množstvo civilných obetí, je neľudská a je v príkrom rozpore s medzinárodným právom,“ upozornila hlava štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:41 Cirkev na Slovensku zapája do pomoci utečencom z Ukrajiny nielen kňazov a zasvätené osoby, ale aj samotných Ukrajincov. Vyplýva to z online stretnutia biskupov Slovenska, na ktorom hovorili o aktuálnom vývoji konfliktu na Ukrajine a o nastavení systematickej a dlhodobej pomoci zo strany slovenskej cirkvi. O stretnutí informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Biskupi budú pomáhať k začleneniu utekajúcich ľudí do spoločnosti organizovaným mechanizmom, zapojením do práce a detí do škôl a školských zariadení. Niektoré cirkevné školy už prijali prvé deti z Ukrajiny, kňazi, zasvätení a laici aktívne pomáhajú Ukrajincom s hľadaním práce na celom Slovensku,“ píše KBS. Zástupcovia diecéz na Slovensku si počas stretnutia vymenili skúsenosti zo všetkých hraničných priechodov a tiež všetkých diecéz, v ktorých sa poskytuje krátkodobá i dlhodobá pomoc.

Biskupi diskutovali aj o dopadoch konfliktu na Ukrajine na ekonomickú a spoločenskú situáciu, ktorá zasahuje celú spoločnosť a tiež o potrebe duchovného začlenenia a o podpore ľudí utekajúcich z Ukrajiny.

8:32 Slovensko vo štvrtok navštívia ministri obrany USA a Slovinska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:21 Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) bude mať vo štvrtok popoludní stretnutie o Ukrajine. O zasadnutie požiadalo šesť západných štátov.

„Rusko pácha vojnové zločiny a zameriava sa na civilistov. Ruská nelegálna vojna na Ukrajine je hrozbou pre nás všetkých,“ uviedla na Twitteri britská misia pri OSN. Spojené kráľovstvo je jednou z krajín žiadajúcich o štvrtkové zasadnutie. Okrem neho sú to aj Spojené štáty, Francúzsko, Írsko, Nórsko a Albánsko.

Stretnutie sa uskutoční pred očakávaným hlasovaním o ruskej humanitárnej rezolúcii. Dokument, ktorý Rusko navrhlo BR OSN, požaduje ochranu pre civilistov v „zraniteľných situáciách“ na Ukrajine a bezpečný prechod humanitárnej pomoci a ľudí, ktorí chcú opustiť krajinu. Dokument vôbec nespomína vojnu, čo si vyslúžilo ostrú kritiku.

Rusko predstavilo rezolúciu v utorok, deň po tom, čo Francúzsko a Mexiko oznámili, že humanitárna rezolúcia o Ukrajine, ktorú spolupodporovali, sa po dvoch týždňoch diskusií o návrhu v BR OSN presúva do Valného zhromaždenia.

8:04 Ceny ropy v stredu klesli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 1,40 USD a uzavreli na úrovni 95,04 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 1,89 USD na 98,02 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o jeden cent na 2,99 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 20,50 USD na hodnotu 1 909,20 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 45 centov na úroveň 24,71 USD za uncu. (1 EUR = 1,0994 USD)

7:55 Kanada zakázala bieloruským lietadlám vstup do jej vzdušného priestoru. Minister dopravy Omar Algahabra na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že zatvorenie vzdušného priestoru je reakciou na to, že Bielorusko podporuje nevyprovokovanú agresiu Ruska na Ukrajine.

7:39 Najmenej jedna osoba zomrela a tri utrpeli zranenia po tom, čo časti zostrelenej rakety zasiahli obytnú budovu v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Informovala o tom ukrajinská pohotovostná služba, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál BBC. Budovu v Darnyckom rajóne ostatky strely údajne zasiahli krátko po 5:00 miestneho času. Ľudí z jedenásteho poschodia a vyššie evakuovali. Záchranári sa teraz usilujú nájsť ľudí, ktorí uviazli pod troskami, uviedla služba.

7:24 Starostu ukrajinského mesta Melitopoľ, ktorého pred piatim dňami údajne uniesli ruské sily a držali ako rukojemníka, prepustili. Stalo sa tak výmenou za deväť zajatých ruských vojakov. Tlačová tajomníčka ukrajinského prezidenta v ukrajinskej televízii uviedla, že to boli branci narodení v rokoch 2002 a 2003. Únos Ivana Fedorova viedol k protestom obyvateľov Melitopoľa proti jeho zadržaniu, pripomína spravodajský portál BBC.

7:12 Americký prezident Joe Biden po prvý raz nazval ruskú hlavu štátu Vladimira Putina vojnovým zločincom.

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj