Koronakríza spôsobila pokles spotreby elektriny v Európe. „Pri pohľade na päť najväčších trhov (Taliansko, Španielsko, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia) za obdobie od 10.3. do 30.4.2020, teda obdobie keď boli najväčšie obmedzenia v súvislosti s koronavírusom, bol zaznamenaný medziročný pokles spotreby okolo 35 terawatthodín, čo je o 21 % menej oproti spotrebe v roku 2019,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom spoločnosti Stredoslovenská energetika Marián Rosinec.
Ceny elektriny sa držia
Šíriaci sa koronavírus u nás podľa Rosinca nespôsobil prepad cien dlhodobých kontraktov s takými extrémami, ako tomu bolo napríklad pri rope. Záporné ceny elektriny sme však mohli vidieť na spotovom trhu. V dnešných dňoch sa cena emisných povoleniek pohybuje okolo hranice 19 eur za tonu, čo udržuje cenu elektriny bez výrazného trendu pri cenových úrovniach pre slovenský Cal21 okolo 43 eur za megawatthodinu. Veľkoobchodná cena elektriny pre Slovensko sa pohybovala na rovnakých úrovniach aj koncom marca, keď už platili prvé opatrenia pre boj s koronavírusom.
Emisné povolenky
Vývoj cien elektriny na burzách bol a stále je úzko spätý s cenami emisných povoleniek (EUA). Objavili sa prvé analýzy o tom, aký bude mať dopad odstavovanie prevádzok a s akým prebytkom by mal trh s EUA rátať. „Niektoré odhady hovoria o prebytku 196 miliónov ton oproti pôvodne odhadovaným 26 miliónom, a to z dôvodu dopadu koronavírusu, čo EUA a elektrinu zasa potlačili nadol,“ doplnil Rosinec. Ďalším z fundamentov pre pokles cien elektriny boli ceny ropy. Tieto sa na prelome mesiacov marec a apríl dostali na svoje 18-ročné minimá.