Dostatočné zásoby zemného plynu v plynových zásobníkoch nebudú postačovať na bezproblémové dodávky plynu na Slovensku počas zimnej vykurovacej sezóny.
Myslí si to minister hospodárstva Karel Hirman. „Na to, aby sme preklenuli zimu bez problémov, musíme mať aj dostatočný prítok plynu, nielen dostatok plynu v zásobníkoch. Potrebujeme zachovať dostatočný prítok plynu do európskej siete. Pokiaľ to bude pokračovať tak ako doteraz, tak plynu bude dosť,“ povedal v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo Hirman.
Spotreba zemného plynu na Slovensku
Minister potvrdil, že Slovensko patrí medzi európske krajiny s najviac naplnenými plynovými zásobníkmi.
Viac o téme: Energetická kríza
Slovenské zásobníky plynu sú podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka naplnené na viac ako 80 %, je v nich vyše 30 terawatthodín plynu. Z toho 65 % je určených pre slovenský trh. Vďaka dodatočným kontraktom by taktiež malo na Slovensko do konca roka pritiecť ďalších 10 terawatthodín plynu.
Do konca vykurovacej sezóny, čiže do konca marca budúceho roku, to bude ďalších 7,8 terawatthodín. Priemerná spotreba plynu na Slovensku počas vykurovacej sezóny je pritom zhruba 32 terawatthodín.
Opatrenia v boji proti drahým energiám
Hirman bez ďalších detailov tiež potvrdil, že ceny elektriny v budúcom roku porastú. „Elektrina bude drahšia, ale bude na znesiteľnej úrovni, ktorú si bude môcť dovoliť každý,“ povedal. Opatrenia v boji proti drahým energiám, o ktorých by už tento týždeň mala rokovať vláda a následne parlament, možno budú stáť podľa neho viac ako celá pandémia koronavírusu.
Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s inými rezortmi podľa ministra okrem opatrení pre znesiteľné zdražovanie elektriny pripravujú aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť aj odberateľom, ktorí by nakoniec nezvládli ani znesiteľné zvýšenie cien elektriny. „Pripravujú sa aj súbežné opatrenia, ktoré by mali ochrániť aj tých najchudobnejších,“ dodal Hirman.
Drahé energie chce minister kompenzovať aj z európskych zdrojov. „Budú to opatrenia, ktoré nemajú od druhej svetovej vojny obdobu,“ myslí si Hirman.
Ministra čaká ešte diskusia k boji proti drahým energiám v Európskej komisii. „Diskusia na úrovni Európskej komisii je búrlivá. My však chceme zachovať jednotný európsky trh. Odstrihnúť sa a vytvoriť si izolované ostrovy je cesta do pekla,“ konštatoval Hirman.