Meškanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce pripisujú Slovenské elektrárne implementácii nových bezpečnostných prvkov.
Slovenské elektrárne neuvažujú o tom, že by ukončili práce na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Opätovne potvrdzujeme svoj záväzok a nasadenie dostavať tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce, ktorý je strategickou a zároveň najväčšou investíciou skupiny Enel na svete, vytvárajúca pracovné príležitosti pre takmer 10 tisíc ľudí,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Poučenie z Fukušimy
Slovenský dominantný výrobca elektriny opätovne poukázal na to, že dostavbu mochoveckých jadrových blokov zdržala najmä implementácia nových bezpečnostných prvkov, ktoré vyplynuli po havárii japonskej jadrovej elektrárne Fukušima. „Nové bloky sú prvými VVER blokmi, v ktorých projekte sú zapracované všetky post-fukušimské zlepšenia, schválené Úradom jadrového dozoru SR v záverečnej správe o záťažových testoch v Slovenskej republike. Všetky dodatočné bezpečnostné zlepšenia v projekte sa implementujú a budú ďalej zvyšovať bezpečnosť elektrárne,“ dodala Burdová.
Bývalý minister neverí
Opozičný poslanec Národnej rady SR a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov má obavy, že sa nepodarí dostavať tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. „Toto je katastrofa. Tretí blok mal byť spustený do prevádzky v roku 2012, postupne sa to predlžovalo, a dnes nie je jasný termín. Ja som z toho nešťastný. Mám vážne pochybnosti, či bude vôbec tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárni v Mochovciach uvedený do prevádzky,“ povedal Miškov po štvrtkovom stretnutí poslancov parlamentu z hospodárskeho výboru s najvyššími predstaviteľmi Slovenských elektrární.
Súčasný minister ešte verí
Isté pochybnosti v otázke termínu dostavby jadrových mochoveckých blokov vyjadril aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Ten však Slovenským elektrárňam na čele s talianskym akcionárom – spoločnosťou Enel stále verí. „Jeho kroky spochybňujú celú situáciu, ale ja stále verím, že má zahraničný akcionár potenciál dostavať jadrové bloky,“ povedal Malatinský. Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Ján Hudacký z KDH sa zatiaľ k otázke, či elektrárne dostavajú alebo nedostavajú Mochovce, zatiaľ nechcel príliš vyjadrovať. „Je ťažko teraz na toto odpovedať. Budeme musieť si počkať na expertnú správu. Potom sa budeme vedieť my, poslanci hospodárskeho výboru, k tomu vyjadriť“ uviedol Hudacký.
Čaká sa na správu
Práve ním spomínaná expertná správa, ktorá má byť hotová na konci tohto mesiaca, by mala dať odpovede na to, kedy by sa mohla dostavba Mochoviec ukončiť. Taktiež by sa mala správa zaoberať aj tým, či a o koľko sa dostavba jadrových blokov predraží. „Analýza celkového dopadu záverečných opatrení, ktoré vyplynuli zo záťažových testov a ovplyvňujú harmonogram a rozpočet projektu je pripravovaná expertným tímom oboch akcionárov,“ konštatovala Burdová.
Predlžuje sa, predražuje sa
Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa mala podľa aktualizovaných termínov ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov. Ich dostavba si vyžiada 3,8 miliardy eur, čiže asi o jednu miliardu viac, ako sa pôvodne počítalo. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.
Pod vedením Enelu
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.