Dôvod na oslavy. Pobaltie sa definitívne odpája od ruskej elektrickej siete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únia, EÚ, energie, elektrina, elektrické vedenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko sa majú v sobotu odpojiť od ruskej elektrickej siete, čo je politicky podfarbený krok, ktorý prerušuje ich energetické vzťahy s Moskvou siahajúce do sovietskej éry.

Obrovské digitálne hodiny v litovskom hlavnom meste Vilnius už odpočítavajú čas, kým sa pobaltské štáty pripoja k západoeurópskej elektrickej sieti. „Teraz odstraňujeme schopnosť Ruska využívať elektrizačnú sústavu ako nástroj geopolitického vydierania,“ povedal pre agentúru AFP litovský minister energetiky Žygimantas Vaičiunas.

Veci vo vlastných rukách

V celom Pobaltí sú naplánované oficiálne oslavy, hoci niektorí spotrebitelia sa obávajú prerušenia dodávok. Lotyšsko v sobotu preruší elektrické vedenie do Ruska a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v nedeľu zúčastní na ceremónii s pobaltskými lídrami vo Vilniuse.

„Toto je posledný krok v našom boji za energetickú nezávislosť. Konečne môžeme vziať veci do vlastných rúk,“ povedal Vaičiunas.

Roky príprav

Pobaltské štáty boli kedysi sovietskymi republikami, ale teraz sú súčasťou Európskej únie a kľúčovými členmi NATO na hraniciach s Ruskom. Roky sa pripravovali na integráciu do európskej siete, no čelili technologickým a finančným problémom.

Po invázii Ruska na Ukrajinu prestali nakupovať ruský plyn a elektrinu, ale ich energetické siete zostali prepojené s Ruskom a Bieloruskom, pričom boli ovládané z Moskvy. To spôsobilo, že pobaltské štáty boli závislé od Moskvy, pokiaľ ide o stabilný tok elektriny, ktorý je kľúčový pre továrne a zariadenia vyžadujúce spoľahlivé napájanie.

Projekt za 1,6 miliardy eur

Po odpojení pobaltských štátov od ruskej elektrickej siete v sobotu o 8:00 SEČ budú tieto tri krajiny fungovať v takzvanom „izolovanom režime“ približne 24 hodín, aby otestovali svoju frekvenciu alebo úrovne výkonu. Štáty sa potom začlenia do európskej energetickej siete cez Poľsko.

Celkovo sa do projektu synchronizácie v pobaltských štátoch a Poľsku investovalo 1,6 miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Žygimantas Vaičiunas
Firmy a inštitúcie Európska únia