Domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja si celkovo rozdelia 2,35 milióna eur.
Blíži sa posledné marcové kolo prideľovania dotácií pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje 21. kolo projektu Zelená domácnostiam vyhlásiť už najbližší utorok. Domácnosti si celkovo rozdelia 2,35 milióna eur.
Utorňajšie kolo prideľovania poukážok, ktoré začne o 15. hodine, bude určené len na kúpu kotlov na biomasu a to len pre domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja. Agentúra predpokladá, že domácnostiam rozdá 350 poukážok. Jednou z podmienok získania príspevku v prípade kotlov na biomasu je, že domácnosti nimi nahradia kotly na fosílne palivá. Podporené zariadenia zároveň musia spĺňať požadované technické parametre. „Všetky kotly na biomasu zapísané v zozname oprávnených zariadení dosahujú vysoké účinnosti premeny energie a neprekračujú hodnoty emisných limitov, plynných organických zlúčením a pevných častí vyplývajúce z európskeho nariadenia,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.
Vďaka štátnym dotáciám pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých OZE sa navýšil inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov. Najväčšou mierou zo štyroch podporovaných malých OZE k tomu prispeli kotly na biomasu. Na kotly na biomasu pripadá až 32 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 350 kusov celkovou sumou dva milióny eur. Kotly na biomasu patria podľa energetickej agentúry v pomere k inštalovanému výkonu medzi finančne najmenej náročné. „Vzhľadom na to bol od začiatku projektu stanovený maximálny príspevok na inštaláciu 1 500 eur,“ konštatovala Gavorová.
Do konca februára tohto roku bolo preplatených 11 891 poukážok v celkovej hodnote viac ako 26,4 milióna eur. V súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.