Poslanci Európskeho parlamentu v stredu podporili zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v Európskej únii (EÚ) do roku 2030 na 45 %.
Obnoviteľné zdroje energií
Tento cieľ, ktorý podporila Európska komisia v balíku RepowerEU, je súčasťou revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch. Tiež odhlasovali revíziu smernice o energetickej efektívnosti, v ktorej sa stanovujú ciele úspory energie na primárnej aj konečnej spotrebe energie v EÚ. Europarlament o tom informuje v tlačovej správe.
Text o obnoviteľných zdrojoch členovia EP prijali v pomere hlasov 418 za, 109 proti a 111 sa zdržalo. Právne predpisy vymedzujú ciele vo viacerých odvetviach ako napríklad, že v doprave by zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie malo viesť k 16 % zníženiu emisií skleníkových plynov prostredníctvom využívania vyššieho podielu moderných biopalív a ambicióznejších kvót pre obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu, ako je vodík.
Priemysel by zas mal zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie o 1,9 percentuálneho bodu a siete diaľkového vykurovania o 2,3 percentuálneho bodu ročne.
Znižovanie spotreby energií
Členské štáty musia vypracovať dva cezhraničné projekty na rozšírenie ekologickej elektrickej energie a tie krajiny, ktoré majú ročnú spotrebu elektriny viac ako 100 terawatthodín budú musieť do roku 2030 pripraviť aj tretí projekt.
Poslanci tiež prijali pozmeňujúce návrhy, v ktorých vyzvali na postupné znižovanie podielu primárneho dreva počítaného ako energia z obnoviteľných zdrojov.
V rámci revízie smernice o energetickej efektívnosti europoslanci zvýšili cieľ EÚ znížiť konečnú a primárnu spotrebu energie tak, aby členské štáty spoločne zabezpečili zníženie konečnej spotreby energie aspoň o 40 % do roku 2030 a o 42,5 % v primárnej energetickej spotrebe v porovnaní s prognózami z roku 2007.
To zodpovedá 740 a 960 miliónom ton ropného ekvivalentu na konečnú a primárnu energetickú spotrebu. Tieto ciele, ktoré majú byť dosiahnuté prostredníctvom opatrení na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni v rôznych odvetviach, by si členské štáty mali stanoviť za záväzné národné ciele. Revíziu poslanci prijali 469 hlasmi za, pričom 93 bolo proti a 82 sa zdržalo hlasovania.
Poslanci a české predsedníctvo Rady EÚ teraz začnú rokovania o spisoch, ku ktorým ministri EÚ stanovili svoju pozíciu v júni.