Doteraz bolo na takzvaných plynových vratkách vyplatených už 41,12 miliónov eur, čo z celkovej sumy predstavuje necelých 90 %.
Takmer všetky slovenské domácnosti si už boli prevziať na pošte príspevok na zemný plyn. Doteraz bolo na takzvaných plynových vratkách vyplatených už 41,12 milióna eur, čo z celkovej sumy predstavuje necelých 90 %. „Takmer 130 tisíc poukazov si adresáti ešte na pobočky pošty prevziať neprišli. Niečo vyše 21 tisíc poukazov vráti Slovenská pošta ministerstvu, pretože sa ich nepodarilo adresátom buď doručiť alebo z rôznych dôvodov vyplatiť,“ informovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková s tým, že deväť občanov príspevok na plyn v celkovej hodnote 240 eur vrátilo ministerstvu.
Rôzne podnety
Rezort hospodárstva zaregistroval v súvislosti s vyplácaním príspevkov na plyn stovky rôznych podnetov. „Najčastejším dôvodom nespokojnosti občanov je výška príspevku, pričom ide zväčša o situáciu, kedy občania priraďujú k príspevku na plyn faktúru za nesprávne zúčtovacie obdobie a nie za zúčtovacie obdobie pred 1. novembrom 2015,“ dodala Žiaková. Ministerstvo taktiež evidovalo veľa prípadov, kedy je nesprávna výška príspevku vypočítaná z dôvodu poskytnutia nekompletných údajov od dodávateľov.
Príspevok poslali aj 46 rokov po úmrtí
„Druhým najčastejším dôvodom podnetov sú neaktualizované údaje samotnými občanmi, ktorí zabudli nahlásiť zmenu odberateľa a aktualizáciu zmluvy o odbere plynu, napríklad po úmrtí partnera alebo adresu trvalého pobytu,“ konštatovala Žiaková. Rezort hospodárstva napríklad zaznamenal prípad, kedy rodina nenahlásila zmenu odberateľa po úmrtí 46 rokov.“ Na druhej strane sme nezaznamenali ani jediný prípad, kedy by bol príspevok zaslaný niekomu, kto by nebol odberateľom plynu. Vo všetkých podozrivých prípadoch sa potvrdilo, že adresát bol majiteľom viacerých nehnuteľností a príspevok bol zaslaný za odber plynu v niektorej z nich,“ uzavrela Žiaková.