Tankovanie na slovenských čerpacích staniciach bude počas posledných dní tohto roka lacnejšie ako v novom roku. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytik 365.bank Tomáš Boháček.
„Aktuálny pohľad hovorí pomerne jasne. Tankovať dnes je lacnejšie, ako tomu bude na začiatku budúceho roka,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.
Ceny pokračovali v poklese
Ceny pohonných hmôt na Slovensku v 50. týždni tohto roka opäť pokračovali v medzitýždennom poklese, keď sa ceny benzínu i nafty znížili o 1,4 %, respektíve o 2 %.
V priemere sme tak v minulom týždni tankovali natural 95-oktánový benzín za 1,512 eura za liter, 98-oktánový benzín za 1,7 eura za liter a naftu sme mohli nakúpiť za 1,51 eura za liter.
Ďalšia zlá správa pre autodopravcov, upozorňujú na zdražovanie pohonných látok
„Reakcia na posledný rastový vývoj veľkoobchodných cien v Rotterdame, ako aj vývoj na rope, sa tak ešte nepremietli v domácich cenách, avšak je pravdepodobné, že do konca roka ešte nárast cien stihneme zaznamenať a na začiatku budúceho roka by rast cien mal zrýchliť,“ upozornil Boháček.
Očakávania pre rast cien plynú podľa analytika primárne z vývoja cien hlavného európskeho ropného benchmarku Brent.
Reakcia na útoky povstalcov
Práve jeho cena vzrástla v tomto týždni nad 80 amerických dolárov za barel prvýkrát od konca novembra a zároveň vzrástli od svojich miním v polovici mesiaca o takmer desatinu.
Reagovali na nárast napätia na Blízkom východe po útokoch jemenských povstalcov (Húsiov) na lode v Suezskom prieplave, ktorý vytvára až 12 % svetového obchodu.
Angola vystupuje z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu
„Hoci rozhodnutie Angoly opustiť zoskupenie krajín OPEC vyvolalo medzi obchodníkmi otázky o účinnosti skupiny pri podpore cien, geopolitické napätie a vyjadrenia viacerých prepravných spoločností o presmerovaní transportov mimo Červené more cenu ropy podporili v pomerne výraznom raste,“ podotkol Boháček.
Nestabilita udržiava prirážku
Aj keď samotné dodávky ropy zatiaľ neboli obmedzené, keďže väčšina blízkovýchodnej ropy sa vyváža cez Hormuzský prieliv, regionálna nestabilita bude podľa nášho analytika udržiavať rizikovú prirážku v cenách minimálne v najbližšom období.
„Naďalej platí, že pre dlhodobejší horizont cien ropy, ako aj palív na domácom trhu, bude určujúci vývoj globálnej ekonomiky a schopnosť Saudskej Arábie presadiť výraznejšie obmedzenia produkcie OPEC-u,“ konštatoval Boháček.