Najľudnatejšia krajina na svete sa stala majiteľom piatich najväčších výrobcov solárnych modulov na svete a najväčšieho svetového producenta veterných turbín.
Čína v súčasnosti potvrdzuje svoju globálnu dominanciu v sektore obnoviteľných energií. Aktívne podporuje vývoj nových technologií a vo veľkých objemoch investuje doma aj za hranicami. Za chrbtom pritom necháva aj takých gigantov, ako sú Spojené štáty americké (USA), Veľká Británia (UK) či Austrália.
Agresívny investor
Inštitút pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu (IEEFA) v nedávnej správe informoval, že dominancia Číny v oblasti obnoviteľných energií sa v aktuálne rapídne rozširuje aj za jej hranice. Krajina podľa týchto odhadov významným spôsobom zvyšuje svoj podiel zahraničných investícií v sektore obnoviteľných energií a zaraďuje sa aj medzi veľkých podporovateľov týchto technológií. Jej investície v tejto oblasti sa podľa správy IEEFA vlani medziročne zvýšili až o 60 % na hodnotu 32 mld. amerických dolárov (USD).
V rebríčku investorov do zelených energií na domácom trhu sa Čína ešte v roku 2015 umiestnila na prvej priečke. Jej investície v tom čase predstavovali 103 mld. USD. Vyplýva to z údajov zverejnených Bloomberg New Energy Finance. Tento údaj tak predstavuje až dvojnásobok toho, čo na domácom trhu investovali USA a pätnásobok toho, čím sa môže pýšiť UK.
Čínske zahraničné investície minulý rok putovali do Austrálie, Nemecka, Brazílie, Čile, Indonézie, Egypta, Pakistanu a Vietnamu. Správa IEEFA tak jasne deklaruje, že krajina sa prostredníctvom týchto transakcií stala majiteľom piatich najväčších výrobcov solárnych modulov na svete, najväčšieho výrobcu veterných turbín na svete, najväčšieho výrobcu líthneho iónu na svete a najväčšieho poskytovateľa elektrickej energie na svete.
Začiatok závodu
Tim Buckely, ktorý je riaditeľom IEEFA a autorom zverejnenej správy v tejto súvislosti uviedol, že zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA a nedostatok podpory zelenej politiky v Austrálii dostávajú tieto krajiny do rizika, že môžu zmeškať veľkú príležitosť.
„V tejto chvíli necháva Čína každého za sebou a má výhodu prvého, ktorú aj využije v prípade, že krajiny ako USA, UK a Austrália pribzrdia svoj rozvoj v sektore obnoviteľných energií,“ dodal Buckley.
Na záver však ešte doplnil, že aj napriek uvedenému sa v súčasnosti stále nachádzame len na začiatku tohto pomyselného závodu.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE