Podľa premiéra Roberta Fica je česká energetická skupina ČEZ solídny partner.
Česká energetická spoločnosť ČEZ vážne uvažuje o ponuke za majoritný podiel v Slovenských elektrárňach. Píše o tom The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaného vysokého predstaviteľa spoločnosti. Taliansky Enel ponúka na predaj svoj 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, ktorý kúpil v roku 2006 za 840 mil. eur. Spolu s predajom rumunských pobočiek chce takto znížiť svoj dlh. Analytici očakávajú, že hodnota slovenských aktív Enelu by mohla predstavovať zhruba 2 mld. eur.
Fico je spokojný
Slovenský premiér Robert Fico je spokojný s avizovanými aktivitami skupiny ČEZ v otázke úvah nad kúpou Slovenských elektrární. „ČEZ je solídna firma, máme s nimi prepojenia, takže pokiaľ by došlo k dohode medzi nimi a Enelom tak vláda nemá dôvody v žiadnom prípade do toho zasahovať,“ reagoval Fico, ktorý víta, že Enel sa rozhodol predať 66 % akcií Slovenských elektrární. A to najmä z dôvodu, že nevedia dostavať Atómovú elektráreň Mochovce.
Pripravujú sa na oficiálny proces predaja
V posledných rokoch sa pritom ČEZ väčších transakcií nezúčastňoval. Avšak po zrušení tendra na výstavbu atómovej elektrárne v apríli tohto roka má koncern k dispozícii určitý kapitál, ktorý môže využiť na akvizície, píše The Wall Street Journal. „Všetci na oboch stranách vedia, že tak Enel ako aj ČEZ robia svoju domácu úlohu a pripravujú sa na oficiálny proces predaja (Slovenských elektrární, pozn. red.),“ povedal minulý týždeň v rozhovore šéf divízie stratégie ČEZ-u Pavel Cyrani.
Ako dodal, ČEZ a Enel spustia oficiálne rozhovory o predaji podielu ihneď ako Enel odštartuje formálny proces rokovaní. Predstavitelia Enelu pritom hovoria, že by chceli transakciu uzavrieť ešte v tomto roku, avšak odmietli dať konečný termín na ponuky a takisto komentovať, kto o podiel prejavil záujem.
ČEZ zvažuje viaceré modely financovania
Cyrani povedal, že ČEZ zvažuje viaceré modely financovania pre potenciálnu ponuku, avšak nechcel ich ďalej konkretizovať. Hovorí tiež, že je príliš skoro diskutovať o hodnote Slovenských elektrární. Tvrdí však, že ČEZ a Slovenské elektrárne sú si geograficky, politicky a kultúrne blízko, čo by robilo spojenie jednoduchším. „Výhody z nášho uhla pohľadu sú relatívne jasné,“ povedal.
Problémovou časťou dohody by mohla byť dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach, ktorá sa aj kvôli sprísneným bezpečnostným opatreniam po havárii vo Fukušime niekoľkokrát predĺžila a jej cena stúpa. Cyrani hovorí, že odhady, koľko si ešte dostavba Mochoviec vyžiada, sa líšia až do výšky 1 mld. eur, čo zvyšuje neistotu týkajúcu sa celkovej hodnoty podielu v elektrárňach. „Zodpovedne diskutujeme o tomto riziku a zvažujeme, ako by sme ho mohli vyriešiť,“ dodal Cyrani.