Česká energetická skupina ČEZ v súčasnosti s nikým nerokuje o predaji svojho podielu v spoločnosti JESS.
Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach zatiaľ zostáva česko-slovenský. Česká energetická skupina ČEZ a štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) naďalej pokračujú ako akcionári v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti projekt výstavby novej bohunickej elektrárne. V súčasnosti ani jedna spoločnosť nechce svoj podiel v JESS predať. A to ani po nedávnej návšteve čínskej spoločnosti China General Nuclear Power Corporation (CGN). Potvrdila to pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa českej skupiny ČEZ Barbora Půlpánová. Český ČEZ tak naďalej ovláda 49-percentný podiel a slovenský JAVYS zvyšných 51 % akcií.
Nechcú ani tretieho
Zatiaľ nie je aktuálna ani téma vstupu tretieho investora do projektu. „Spoločnosť JESS ani jej akcionári nerokujú o predaji akcií ani o vstupe ďalšieho partnera,“ dodala Půlpánová. Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne na Slovensku podľa nej pokračuje podľa stanoveného harmonogramu a v súčasnosti sa pracuje na projektových činnostiach.
Čínsky záujem o Bohunice
Čínska spoločnosť CGN sa na nedávnej návšteve Slovenska zaujímala aj o projekt nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. „Čínsky predstavitelia sa zaujímali o možnosť vstupu do tohto projektu a poukázali na to, že okrem prevádzkovaných jadrových elektrární majú v Číne pred dokončením šesť reaktorov a ďalšie jadrové zdroje sú v procese plánovania,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR. Barbora Půlpánová z ČEZu potvrdila, že medzi spoločnosťou JESS a čínskou CGN prebehlo neformálne stretnutie. „Čínska strana informovala JESS o projekte HPR 1000 a postupu jeho výstavby a licencovania,“ konštatovala Půlpánová.
Ruský pokus
Okrem Číňanov sa o projekt intenzívne zaujímal aj ruský Rosatom. Jeho vstupom do projektu sa dokonca viackrát zaoberal aj súčasný vládny kabinet. Rusi mali nahradiť práve spomínaného 49-percentného akcionára JESS, českú skupinu ČEZ. Rokovania však napokon stroskotali na podmienke z ruskej strany. Rosatom totiž stále podmieňoval svoj prípadný vstup do projektu výstavby jadrovej elektrárne na Slovensku poskytnutím štátnej podpory. Hovorilo sa najmä o garantovanej výkupnej cene elektriny vyrobenej v novej elektrárni. S tým však slovenská vláda nesúhlasila. Nateraz sú tak rokovania medzi štátom a ruským Rosatomom ukončené. Ruský investor však zatiaľ nevylúčil ich záujem o projekt v budúcnosti.
Proces EIA
Projekt novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). S jeho ukončením sa počíta na konci prvého štvrťroku budúceho roka. Projekt už má za sebou verejné prerokovanie správy o hodnotení vplyvu novej jadrovej elektrárne na životné prostredie vo Veľkých Kostoľanoch. Starostovia obcí týkajúcich sa výstavby novej atómovej elektrárne sa na ňom nechali počuť, že budú pre obyvateľov žiadať kompenzácie. Podľa starostky Jaslovských Bohuníc Boženy Krajčovičovej by mohli mať napríklad podobu nižšej ceny elektrickej energie, na ktorej by sa už pred začiatkom prevádzky dohodol investor s distribútorom.
Koncom budúceho desaťročia
Novú jadrovú elektráreň podľa súčasných predpokladov by mohli uviesť do prevádzky niekedy v roku 2029. Predseda predstavenstva JESS Ján Červenák na stretnutí s predstaviteľmi samospráv informoval, že spoločnosť očakáva stavebné povolenie v roku 2021, uvedenie elektrárne do skúšobnej prevádzky by tak mohlo byť v roku 2027. Nová elektráreň, ktorá má vyrásť na území v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1, má mať jeden blok tretej generácie s výkonom do 1 700 megawattov. Bohunický projekt už získal od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 miliárd eur.