Česi ako noví vlastníci teplárenstva v Prešove chcú rozširovať smart riešenia.
Česká firma ČEZ Esco, ktorá sa stala väčšinovým vlastníkom spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. Prešov, zabezpečujúcej dodávku tepla pre 23 tisíc domácností, sa chce v tomto krajskom meste zaoberať okrem tepelného hospodárstva aj rozširovaním smart riešení. Informovali o tom zástupcovia spoločnosti na piatkovej tlačovej konferencii. Zároveň potvrdili, že aj prešovských domácností sa dotkne zvýšenie cien energií a poplatky za teplo aj v Prešove stúpnu.
Spravbytkomfort prešiel do rúk českej spoločnosti ČEZ Esco 26. novembra, keď odkúpil väčšinový balík od dovtedajšieho rakúskeho vlastníka Facilitycomfort Viedeň. Podľa generálneho riaditeľa ČEZ Esco Kamila Čermáka je pre nich Prešov významným mestom v oblasti tepelného hospodárstva a plánov v oblasti smart city, na ktorých chcú spolupracovať. V tejto súvislosti absolvovali vo štvrtok aj rozhovory s vedením mesta. „Tie balíky sú v oblasti smartifikácie, alebo v podobe úsporných budov vo verejnom vlastníctve ako sú školy, nemocnice, radnica a prípadných úsporných programov, či už na báze zmlúv EPC (zmluvy s garantovanou úsporou – pozn. red.) alebo iných záležitostí. Potom najmä v oblasti elektromobility, pretože to je oblasť, ktorá má veľkú perspektívu. Zaujíma nás časť infraštruktúry dobíjacích staníc, battery manažment a to všetko, čo si môžete predstaviť v súvislosti s trolejbusmi, elektrobusmi, elektromobilmi a vecami tohto typu,“ povedal Čermák.
Spoločnosť informovala aj o tom, že od nového roka si prešovské domácnosti priplatia za cenu tepla. Predsedníčka predstavenstva Spravbytkomfort, a.s. Prešov Natália Banduričová ale podotkla, že toto zvyšovanie nemá žiadny súvis so vstupom nového investora. „Cenu tepla skutočne, ako bolo deklarované aj pánom Jahnátkom z ÚRSO (predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví – pozn. red.), nie je možné udržať tak, ako sme to dokázali doposiaľ niekoľko rokov a musíme ju zvýšiť. Našťastie tým, že viac ako 40 percent tepla vyrábame z biomasy, dokázali sme udržať cenu len v navýšení vo výške 5,6 percenta,“ uviedla Banduričová.
V prepočte to podľa nej vychádza na zvýšenie ceny tepla o zhruba štyri eurá na megawatthodinu za rok. „Keď sme to prepočítavali na priemerný byt s rozlohou 60 až 70 štvorcových metrov, tak to vychádza 30 eur na rok. Takže verím, že to nie je také strašné zvýšenie, pretože pri niektorých zdrojoch tam, kde sa používa len plyn, tak je tam navýšenie možno až 20 percent, pretože plyn išiel až 40 percent hore, takže skutočne to má obrovský dopad,“ konkretizovala Banduričová.
Udržať ceny na prijateľnej úrovni je podľa nej možné aj vďaka tomu, že v minulosti vytvorili dve biomasové kotolne. Spoločnosti sa nedotkne ani vo štvrtok prijatá novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií, ktoré na Slovensku zruší dotovanie spaľovania kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. „Nedotkne sa nás to, lebo my nepredávame teplo z biomasy. Týka sa to vyslovene tých, ktorí predávajú elektrickú energiu,“ spresnila Banduričová.
V prešovskej spoločnosti Spravbytkomfort je zamestnaných 92 ľudí. Banduričová neočakáva, žeby sa ich počet menil. ČEZ Esco má 1 800 zamestnancov. Vo firme Spravbytkomfort získalo podiel 55 percent, zvyšných 45 percent zostalo mestu Prešov. Súčasťou akvizície bolo aj prevzatie spoločnosti Serviskomfort, ktorá sa zaoberá technickým facility manažmentom zariadení spoločnosti Spravbytkomfort a servisnými službami pre spravované objekty. Spoločnosť Spravbytkomfort je hlavným výrobcom a dodávateľom tepla v Prešove, kde prevádzkuje tri centrálne kotolne a 43 blokových kotolní. Na vykurovanie používa biomasu a plyn. Teplo dodáva do 23 000 bytových jednotiek a 90 verejných budov.