Referenčná cena plynu v Európe vo februári výrazne klesla. Ako referuje web euronews.com, dostala sa pod úroveň 25 eur za megawatthodinu, čo bolo naposledy v lete minulého roka. Medziročne klesli ceny plynu o viac ako 50 %.
„Tento pokles odráža širší trend poháňaný kombináciou klimatických a ekonomických faktorov, vrátane vyšších ako priemerných teplôt na severnej pologuli a výrazného poklesu priemyselného aj bytového dopytu po zemnom plyne. Mierna zima, najmä vo Francúzsku a Nemecku, ktoré zažívajú tretiu a štvrtú najteplejšiu zimu za posledných 34 rokov, prispela k nižšej potrebe vykurovania,“ uvádza sa v správe TTF, virtuálneho obchodného uzla Title Transfer Facility v Holandsku.
Obnoviteľné zdroje a jadro
Podľa Gas Infrastructure Europe (GIE) je úroveň zásob zemného plynu v Európe teraz na nových päťročných sezónnych maximách. Zásoby plynu v Európskej únii sú 65,9 %, v Nemecku je to 71,56 %, v Taliansku 60,3 % a vo Francúzsku 51,3 %.
Ďalším kľúčovým faktorom nedávneho prudkého poklesu cien zemného plynu v Európe bol silný výkon obnoviteľných zdrojov energie a výroby jadrovej energie.
Na Slovensku vrcholí vykurovacia sezóna. Koľko plynu sa ešte nachádza v zásobníkoch?
Po slabých rokoch 2021 a 2022 vykázala veterná a solárna energia v roku 2023 výrazné zlepšenie a vodná energia dosahuje takmer päťročné sezónne maximá.
Okrem toho výroba jadrovej energie zaznamenala lepší výkon v druhej polovici vlaňajška a pokračovala aj v tomto roku.
Prebytok môže byť príliš veľký
Komoditní analytici Goldman Sachs Samantha Dart a Daniel Moreno nedávno znížili svoju predpoveď ceny zemného plynu TTF zo 41 na 31 eur za megawatthodinu, čo naznačuje, že celosvetový prebytok plynu môže byť taký veľký, že Európa bude možno musieť ponúknuť stimuly na zníženie dodávok a zabrániť skladovému preťaženiu v lete budúceho roka.
Napriek pohodlným úrovniam skladovania na konci zimy však tvrdia, že Európa ešte nevyriešila svoju energetickú krízu. Veria, že musí prejsť ďalšia zima, kým sa riziko extrémneho nárastu cien plynu zníži.