- aktualizované 6. decembra 12:13
Domácnosti nezaplatia v budúcom roku za elektrinu, plyn a teplo viac ako v tomto roku. Na stredajšej tlačovej besede to sľúbila ministerka hospodárstva Denisa Saková.
„To znamená, nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková. „Z hľadiska cien elektriny a plynu domácnostiam nič zásadné nehrozí. Budú môcť pokojne vstúpiť do nového roka a ich rozpočty nebudú nijakým spôsobom dotknuté,“ dodal predseda parlamentu Peter Pellegrini.
Na boj s drahými energiami vyčlení vládny kabinet podľa ministerky Sakovej 1,25 miliardy eur. „Kompenzácie sú zatiaľ plánované zo štátneho rozpočtu. Zatiaľ nie je možné ich plánovať z európskych prostriedkov,“ konštatoval Saková.
Pri dodávkach elektriny domácnostiam sa nezvýšia oproti tomuto roku ceny. Odberatelia z kategórie malých firiem, ktorým reguluje ceny energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), môžu podľa ministerky dokonca počítať s poklesom cien za dodávku elektriny o zhruba 10 percent.
Ceny zemného plynu a tepla
Veľkí firemní odberatelia, ktorým regulačný úrad nereguluje ceny energií, budú mať ceny podľa zmlúv s dodávateľmi, ale v tejto kategórii odberateľov očakáva ministerka Saková pokles cien elektriny.
Andrej Juris ako šéf ÚRSO skončil, z funkcie ho odvolal vládny kabinet na návrh ministerstva
Ani za dodávky plynu nezaplatia domácnosti viac ako v tomto roku. Malým regulovaným podnikom podľa Sakovej poklesnú ceny za dodávky plynu o 20 %. U veľkých odberateľov je situácia podobná ako pri elektrine, ich ceny budú závisieť od zmlúv s dodávateľmi.
Koľko zaplatia domácnosti za elektrinu v budúcom roku? Najväčší dodávatelia musia upraviť cenové návrhy
Ministerka Saková však očakáva, že aj im sa cena za dodávka plynu v budúcom roku zníži. Teplo malo podľa ministerky Sakovej zdražieť v budúcom roku o 40 percent. Ministerka však sľubuje, že ani za teplo domácnosti ani malí podnikatelia nezaplatia v budúcom roku viac, všetky poplatky totiž podľa nej zostávajú na úrovni tohto roka.
Distribučné poplatky
V budúcom roku sa podľa ministerky Sakovej nezvýšia ani distribučné poplatky, ktoré vstupujú do koncových cien energií.
Distribučné poplatky pri elektrine mali vzrásť o 20 percent a pri plyne o 6 percent. „Distribučné poplatky sa stropujú na úroveň tohto roku aj pre domácnosti, aj pre podnikateľov. To znamená, že čo sa týka distribučných poplatkov, nikto neuvidí nárast,“ podotkla Saková.
ŠPECIÁL: Ako ušetriť na energiách počas zimy?
Pre podnikateľov, samosprávy či rôzne organizácie budú aj v budúcom roku platiť kompenzačné mechanizmy, ktoré nastavila ešte vláda Eduarda Hegera. To znamená, že budú môcť ministerstvo hospodárstva požiadať o kompenzácie, ak pri cene plynu prekročia sumu 99 eur za megawatthodinu a pri elektrine 199 eur za megawatthodinu.
„Všetky kompenzácie bude riešiť ministerstvo hospodárstva s dodávateľmi či distribútormi energií,“ konštatovala Saková.
Na adresnú pomoc nebol čas
Ministerstvo hospodárstva sa zamýšľalo aj nad adresnou pomoc v boji s drahými energiami. Podľa ministerky Sakovej však na to už nezostával čas.
„Priznám sa, že vzhľadom na to, že táto vláda bola menovaná 25. októbra a zdedili sme nejaký balík úloh, ktorý tu nebol spravený, tak vzhľadom na krátkosť času sme neboli schopní pripraviť spravodlivejšie varianty riešenia,“ uzavrela Saková s tým, že do budúcnosti nie je vylúčené nepomáhať odberateľom energií, ktorí si vykurujú bazény.
Vládny kabinet schválil všetky potrebné materiály, ktoré zabezpečia nezvyšovanie cien elektriny, plynu a tepla pre odberateľov, ktorým stanovuje ceny regulačný úrad.