Ceny emisných povoleniek sa znížili. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec, emisné povolenky korigovali svoje zisky z hodnôt pri 65 eur za tonu v minulom týždni až na súčasné hodnoty na úrovni pri 59 eura za tonu.
So zemným plynom je to trošku podľa Rosinca problematické. Plyn síce zastavil svoje nárasty, ale korekcia ako pri emisných povolenkách nebola.
Ceny plynu sa vrátili na úroveň pred vojnou na Ukrajine a Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách
„Elektrina teda otočila do poklesu s povolenkami, ale plyn zostáva stále na svojich vyšších úrovniach. Korekcia v elektrine bola len minimálna, kde 25. marca bola cena na Cal25 89,94 eura za megawatthodinu a vo štvrtok 28. marca sa uzatvárala o 2,5 eura nižšie a uzatvorila s cenou 87,48 eura za megawatthodinu,“ dodal Rosinec.
Nárast v Indii aj Číne
Ceny plynu TTF a kontrakt Cal25 zostávajú zhruba na úrovni 30 eur za megawatthodinu z dôvodu nižších dodávok LNG do Európy. Ďalším faktorom je zvýšený dopyt po LNG z Číny a iných častí Ázie a Latinskej Ameriky.
Podľa S&P Global Commodity Insights sa toky LNG do Ázie cez Mys dobrej nádeje za posledné dva mesiace zvýšili pre utlmený dopyt v Európe.
Podľa spoločnosti Kpler na sledovanie lodí medziročne v marci zásielky do Ázie vzrástli na približne 24 miliónov ton, čo je nárast o 12 %. Hlavný nárast je zaznamenaný zo strany krajín ako Čína, Thajsko, Japonsko a India.
Do Ázie bude prúdiť viac LNG
„Čínsky dovoz LNG paliva vzrástol v marci o 22 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Indické zásielky vyskočili takmer o 30 % a dodávky do Japonska vzrástli o 8 %, čím sa otočili dva mesiace poklesu,“ dodal Rosinec.
Predpokladá sa, že aj naďalej do Ázie bude prúdiť viac LNG, čím sa znížia dodávky do Európy. Zásielky do Európy v marci klesli o 20 % v porovnaní s minulým rokom na najnižšiu úroveň od septembra.
„Nižšie ceny LNG v Ázii a Európe tiež znižujú atraktívnosť pre popredných dovozcov Číny a Japonska predávať zásielky, namiesto toho sa rozhodli vrátiť dodávky späť na svoj domáci trh,“ myslí si Rosinec.
V hre je aj Egypt
Do hry o dodávky plynu vstupuje pred letnou sezónou aj Egypt. Ten zvažuje nákup skvapalneného zemného plynu, aby zabránil nedostatku paliva toto leto. Násilie v oblasti Červeného mora však ešte toto rozhodnutie brzdí. Plány zo strany Egypta ešte neboli oficiálne zverejnené.
„Egypt, ktorý využíva plyn na chladenie, aby znížil dopady extrémneho tepla, chce zabezpečiť LNG, aby sa vyhli chronickým výpadkom elektriny z minulého leta. Vtedy teploty nad 35 °C spôsobili prerušenie napájania na hodinu alebo dve denne. Minulý rok bol najhorúcejší zaznamenaný a odborníci predpovedajú, že rok 2024 by mohol byť ešte horší,“ konštatoval Rosinec.
Podľa neho obchodníci stále zvažujú uskladňovanie plynu na Ukrajine napriek minulotýždňovým ruským útokom na tamojší zásobník. Európske zásobníky zostávajú naplnené na úrovni 58,72 %.